החיים, מתכונים ומה שבינהם.

אוכל של מלחמה – פסטה עם כתף בקר

יש אנשים שעבורם לפתוח את המקרר בקיץ ולפרוס פלח אבטיח קר זה הדבר הפשוט ביותר. יש אנשים שכל מה שמפריד בינם לבין פלח אבטיח קר זאת גופייה ספוגה זיעה שמעליה חולצת מדים עבה ומסריחה, עם כתמי דיו בכיס ושאינה מוחלפת במשך שבוע שלם, יחד עם נשק נוטף שמן מסריח שכרוך על הגוף ומשמש ככרית בלילות הקצרים ועוד כמה מאות ק"מ מהמקום שבו הם נמצאים לבין המקרר שלהם. אותם אנשים שבמשך שבוע שלם אוכלים מנות קרב זוועתיות (בלי תירס!!!) או בחדרי אוכל צה"ליים שמפאת הכבוד לצה"ל אני לא אפרט מה יש בחדרי האוכל האלה.
מאחר ובתפקידי הצבאי אני מנהל חמ"ל, האפשרות שלצאת מהבסיס לאכול במקום אחר בכלל לא אופציה. אז מה שנשאר זה להתחנן שמישהו יביא לי אוכל נורמאלי או לפנטז על המנה הזאת של דונה היי.
לאחר חמישה ימים של עבודה במשמרות סביב לשעון קיבלתי אפטר (דבר שלא קיבלתי מעל 20 שנה) והתחנה הראשונה בדרך הביתה היתה לעצור אצל סער, הקצב שלי ולקנות כתף בקר. בבית, כבר לוקחים בצל אחד בינוני ופורסים לפרוסות דקיקות וקולפים שלושה שיני שום גדולות. לא ממש חייבים להשקיע בקילוף שלהן. פשוט תחשבו שהם חמאסניקים ובעזרת החלק השטוח של הלהב, תנו להם נגחה לראש ותמערכו אותם. אחרי זה השום פשוט יחליק החוצה מהקליפה.

אלוף בצלות ואלוף שום
אלוף בצלות ואלוף שום

את כתף הבקר ניקח ונערבב היטב בקערה עם רבע כוס קמח לבן. נערבב וניפתר מעודפי הקמח.
זה הזמן לשלוף את הסיר הכי כבד שלכם, שיוכל יותר מאוחר להיכנס לתנור ולחמם אותו היטב. אם יש לכם קדירת ברזל יצוק, זה הזמן לנגב ממנה את האבק ולהלהיט אותה היטב. כאשר הסיר או הקדירה חמים, נוסיף 3-4 כפות של שמן זית ונטגן את הכתף בקר כ-2-3 דקות מכל צד על לקבלת בשר מושחם ויפה. נוציא את הבשר מהקדירה ונניח בצד ונוסיף עוד 3-4 כפות שמן זית, יחד עם השום והבצל. נטגן 3-4 דקות עד לריכוך הבצל והשום ונוסיף כוס יין אדום שאתם אוהבים, במקרה שלי פינו נואר של ירדן. נחליש את הלהבה ונצמצם את הנוזלים בחצי. נוסיף עוד כוס מים יחד עם שתי כוסות ציר בקר (המשחה של קנור תעשה יופי של עבודה במקרה הזה). נוסיף קופסה קטנה של רסק עגבניות, כפית סוכר, פלפל שחור ומלח ועוד 3-4 עלי דפנה. נחזיר את הבשר ונעביר לתנור שחומם מראש ל-180 מעלות (לכסות את הסיר) ונשלח את הבשר למנוחה של שעתיים בתנור.

בישול הכתף בקר
בישול הכתף בקר

לאחר שעתיים, נפתח את המכסה, נוסיף קופסת שימורים של 400 גרם של עגבניות שרי ונשאיר לעוד חצי שעה.

לאחר אפיה של שעתיים וחצי
לאחר אפיה של שעתיים וחצי

בעזרת שני מזלגות נתחיל לפורר את הבשר לפיסות קטנות, תוך כדי זריקת חתיכות של שומן וסחוס. הפעם לא צריכים אותם.

כתף בקר מפוררת
כתף בקר מפוררת

נחזיר את הבשר המפורר חזרה לסיר ונערבב בעדינות עם הרוטב שנשאר בסיר. עכשיו נבשל 500 גרם פסטה מכל סוג. גם אטריות רחבות ושטוחות (פוטוצ'יני) או פסטות קצרות.

פטוצ'יני
פטוצ'יני

כאשר הפסטה מוכנה, נסננה היטב ונערבב עם הבשר. נוסיף חצי כוס של עלי בזיליקום קצוצים גס ושפע של פרמז'ן מגורדת דק.

פסטה עם כתף בקר
פסטה עם כתף בקר
פסטה עם כתף בקר
פסטה עם כתף בקר

השאר תגובה