החיים, מתכונים ומה שבינהם.

ריבת תפוזי דם בעלת מרקם מושלם וצבע בורדו מדהים

כירים את זה שאתם הולכים לירקן כדי להשלים כמה ירקות שאתם צריכים ועל הדרך מגלים שיש אצלו תפוזי דם אמיתיים, כאלה, בצבע בורדו? ואז מרוב התרגשות אתם קונים את כל מה שיש לו? בערך 5 ק"ג של תפוזי דם? ואז אתם לא יודעים מה לעשות עם כל הטוב הזה? ומכינים סורבה תפוזי דם, ושמים קצת תפוזי דם בסלט פירות והילדים שותים המון מיץ תפוזי דם ועדין נשארים המון תפוזי דם, אז אתם מכינים ריבת תפוזי דם. מכירים?  כי זה בול מה שקרה לי השבוע.

מי שמכיר אותי יודע שהבישול זאת תרפיה עבורי והמון דברים שאני מכין, אני ישר מחלק. אז אם אתם רוצים לקבל צנצנת של ריבת תפוזי דם – תשכחו מזה! זה לא יקרה. הריבה הזאת כל כך מושלמת שאין סיכוי שאני מחלק. אבל יש צנצת אחת למסירה. למי הייתם נותנים אותה? מוזמנים להשאיר תגובה. אולי מישהו יקבל 🙂

ריבת תפוזי דם

הריבה תצא מעולה גם עם תפוזים רגילים, התפוזי דם נותנים לריבה צבע מ-ה-מ-ם! אם אתם מכינים עם תפוזים רגילים, רק תוודאו שהקליפה שלהם לא עבה מידי.

נתחיל עם ק"ג של תפוזי דם (בערך 9 תפוזים) ולימון אחד גדול. נשטוף אותם היטב ונכניס לסיר גדול.

תפוזי דם לריבה לפני הבישול
תפוזי דם לריבה לפני הבישול

נכסה את התפוזים במים ונביא לרתיחה. לאחר שהמים רותחים, נכסה את הסיר ונבשל על להבה בינונית עד שקיסם עץ שנועצים בתפוזים נכנס ללא התנגדות. כמה ללא התנגדות? כמו חמאה שנשכחה על השיש ביום אביב חם (כן. באותו היום שתכננתם להכין עוגיות ויצאתם מהבית לכל היום ואחרי הצהרים כשחזרתם, החמאה היתה רכה. ככה ללא התנגדות)

תפוזי דם לריבה לפני הבישול
תפוזי דם לריבה לפני הבישול

נשאיר את התפוזים בסיר להצטנן (זמן מעולה לצאת מהבית לכמה שעות לארוחת צהרים) וכשנחזור, נחתוך אותם לרבעים.

חותכים את התפוזים לרבעים
חותכים את התפוזים לרבעים

מאחר והתפוזים מאוד רכים, אפשר להסיר את הפרי מהקליפה בקלי קלות. פשוט תופסים בעדינות את הפרי ומושכים משיכה איטית, כמו שמסירים פלסטר או כמן שרמזי בולטון מוריד את העור מהאסירים שלו. את הפרי, נעביר לקערה ואת הקליפה נשמור בצד.

מסירים את הפרי מהקליפה של התפוז דם
מסירים את הפרי מהקליפה של התפוז דם
שומרים את הקליפה בצד
שומרים את הקליפה בצד

את כל הפרי נעביר למסננת דקה ונתחיל לחשוב מחשבות רעות על אדם שאתם מאחלים לו את כל הרע שבעולם. מעין הכנה לטכס וודו שעוד שנייה נתחיל בו. ברגע שכל הפרי במסננת, נמעך את הפרי כמה שיותר חזק במטרה לאחל כמה שיותר רע לאדם שזה מגיע לו ותוך כדי, לשחרר כמה שיותר מיץ.

מועכים את הפרי ומשחררים כמה שיותר מיץ
מועכים את הפרי ומשחררים כמה שיותר מיץ
סוחטים את המיץ של תפוזי הדם
סוחטים את המיץ של תפוזי הדם

לאחר ששחררתם את כל הכעסים שלכם, נלחץ עוד קצת על הפרי כדי לסחוט כמה שיותר מיץ. אפשר להעביר את הפרי לתוך חיתול (כן, אותו החיתול שאתם מכינים בתוכו לבנה) ולהמשיך לסחוט כמה מיץ שרק ניתן.

זוכרים את הקליפות? נחזור אליהן ונחתוך אותן לקוביות קטנות.

חיתוך הקליפה לקוביות
חיתוך הקליפה לקוביות

זהו. אתם בישורת האחרונה.

עכשיו ניקח את המיץ, את הקליפות ונוסיף 4 כוסות סוכר לתוך סיר עם התחתית הכי עבה שיש לכם. יש לכם קדירת ברזל יצוק? מושלם! זה הזמן לנגב אבק ולהוציא מהארון.

עוד מעט תהיה פה ריבת תפוזי דם מושלמת
עוד מעט תהיה פה ריבת תפוזי דם מושלמת

שניה לפני שאתם מתחילים לבשל את הריבה, ניקח 2 צנצנות ונכניס למקפיא.

נתחיל לבשל את הריבה תוך כדי ערבוב על מנת להמיס את כל הסוכר ונביא את הריבה לרתיחה. נבשל את הריבה כ-25 דקות על רתיחה בינונית. אם יש לכם מדחום סוכר, הטמפרטורה צריכה להיות בין 104-110 מעלות.

בישול ריבת תפוזי דם
בישול ריבת תפוזי דם

בזמן שהריבה מתבשלת, נדאג לעיקור הצנצנות. הדרך הכי מהירה (אם כי לא תמיד זמינה) היא למזוג מעט אלכוהול נקי לצנצנת, לסגור אותה ולנער היטב. אם משהו ישרוד את האלכוהול, תשלחו דגימה מהצנצנת ריבה למרכז לבקרת מחלות מדבקות. יש מצב שעליתם על משהו. ב 99.999% מהמקרים, האלכוהול יהרוג את כל המיקרובים.

דרך שניה זה פשוט למזוג מים רותחים לצנצנות. אבל לאט. כבר קרה לי שהזכוכית חטפה שוק טרמי והתנפצה לה. מיזגו מעט מים. חכו כמה שניות ואז מלאו את הצנצנת במים. המתינו דקה, שיפכו את המים והשאירו את הצנצנת הפוכה על מגבת. נקיה! לא את המגבת שלפני שנייה נגבתם איתה את השיש.

בודקים שהריבה מוכנה
בודקים שהריבה מוכנה

רואים את העצבע שלי? רואה איזה יופי הריבה נקרשה? זה סימן שהיא מוכנה. רואים מאחורה את השביל שנוצר בריבה? זה סימן שהיא מוכנה. אם אתם תמיד שואלים את עצמכם איך יודעים מתי הריבה מוכנה, אז הסימן הוא שהשביל נשאר פתוח ולוקח לו זמן עד שהוא נסגר. אל תשכחו שהריבה עוד תתמצק לאחר שתקרר.

כאשר אתם עושים את מבחן הצלחת, כבו את האש. כי אם הריבה כבר מוכנה, אתם לא רוצים לבשל אותה יותר מידי. לא מוכנה עדין? אין בעיה. תמשיכו לבשל.

ממלאים את הריבה בצנצנות
ממלאים את הריבה בצנצנות

הריבה מוכנה? יופי. מיזגו אותה בזהירות לצנצנות, סיגרו היטב והיפכו על הראש. זה לא בשביל ליצור ואקום. זה על מנת שהריבה החמה, תרצח את החיידקים שנשארו על המכסה.

ריבת תפוזי דם
ריבת תפוזי דם

רוצים עוד ריבות?

ריבת ורדים מושלמת וטעימה שלא תרצו להפסיק לאכול. בואו תראו.

ריבת לימונים ננסיים ממכרת

ריבת אגסים ווניל מושלמת לאגירת טעמי האביב למשך כל השנה

רוצים גם צנצנת אחת?

תשאירו בתגובות (או של הבלוג או דרך הפייסבוק) את מי הייתם מפנקים עם כזאת ריבה ונראה מי יקבל? איסוף מעמק יזרעאל או נתניה.

ריבת תפוזי דם
ריבת תפוזי דם
ריבת תפוזי דם

ריבת תפוזי דם

הדפסת המתכון
ריבה מושלמת של תפוזי דם
מנה: ריבות
סוג מטבח: טבעוני, ישראלי, כשר לפסח, נטול גלוטן, צימחוני
זמן הכנה ואירגון: 10 minutes
זמן בישול / אפייה: 25 minutes
Total Time 35 minutes
כמות מנות: 4 צנצנות של 330 מל"ל

מצרכים:

 • 1 ק"ג תפוזי דם (10 תפוזים בינוניים)
 • 1 יחידה לימון
 • 4 כוסות סוכר

אופן ההכנה:

 • לשטוף היטב את התפוזים והלימון.
 • להכניס לסיר גדול ולכסות במים.
 • לבשל בערך חצי שעה על להבה בינונית עד שאפשר לנעוץ קיסם בקלות וללא התנגדות.
 • לצנן את התפוזים.
 • לחתוך את התפוזים והלימון לרבעים.
 • להסיר את הליבה של התפוזים והלימון לתוך קערה.
 • לחתוך את הקליפות לקוביות קטנות.
 • להעביר את תכולת הפרי לתוך מסננת דקה ובעזרת היד, למעוך היטב את הפרי על מנת להוציא כמה שיותר מיץ.
 • להעביר את המיץ, הקליפות והסוכר לסיר בעל תחתית עבה ולבשל תוך כדי רתיחה כ-25 דקות. אם יש לכם מדחום סוכר, הטמפ' צריכה להיות בין 104-110 מעלות.
 • לבדוק אם הריבה מוכנה, על ידי מזיגת מעט ריבה על צלוחית קפואה ולהמתין 2 דקות. מעבירים אצבע בריבה ואם הפתח נשאר מספר שניות, הריבה מוכנה.
 • להעביר לצנצנות מעוקרות.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: