החיים, מתכונים ומה שבינהם.

סורבה פיטנגו (בלי מכשירים ומכונות גלידה)

שנות השמונים המוקדמות. כפר ביאליק. ילד בן 6 או 7 חוזר הביתה מבית הספר אחרי יום לימודים, רכוב על אופניו ברחוב החקלאים. בדיוק באמצע הרחוב ישנו בית עמוס בשיחי פיטנגו המשמש כגדר חיה. הגדר עמוסה פרי חמצמץ-מתקתק, אבל הגביע הקדוש נמצא בתוך החצר. שני עצי פיטנגו ענקיים (יחסית לילד בכיתה א' או ב') מפוצצים בפרי שחור ומתוק כמו שפיטנגו טוב יכול להיות. הדשא עמוס פרי שנפל מהעצים וצריכים למצוא מקום להשתחל דרך השיחים כדי להגיע אל העצים ואל הפרי המתוק. אך בפנים מלכודת! בעלי העצים החרימו את האופנים של הילד ושלחו אותו לחזור עם הוריו כדי לקבל את האופנים בחזרה.
אך לא זה מה שישבור את הילד. כי הילד מכיר את כל עצי הפרי שקיימים בקריית ביאליק וגם ברחוב זינגר יש חצר עם שורת שיחי פיטנגו. וגם שם צריכים להיזהר מהזקן שגר בבית כי הוא גם אכזר. אבל אם מבקשים ממנו יפה, הוא מסכים שנאסוף את הפרי הרקוב שנפל מהעץ.
השנים עברו והילד גדל אבל התאווה לפרי החמצמץ-מתקתק לא חלפה לה. רק נשארה רדומה וכל אימת שעבר על יד שיח פיטנגו היה קוטף כמה לו ולילדיו.
השבוע חבר שאל אם יש לי מה לעשות עם כמות חצי מסחרית של פיטנגו. אחרי הקצבה נדיבה לילדים הוחלט לשמור את הפרי בצורת סורבה. רגע רגע. אל תעקמו את האף. לא צריכים לגלען את הפרי. זה מתכון ממש קל ולא מסובך. גם לא צריכים מכונת גלידה בשבילו.
אתם איתי?
לכמות של ק"ג ברוטו פרי!
שוטפים היטב את הפיטנגו ומסירים שאריות של עלים או לכלוך אחר אם יש. מכניסים את הפיטנגו לסיר גדול יחד עם כוס וחצי מים ושלושת רבעי כוס סוכר. מביאים לרתיחה ומידי פעם מנסים למעוך את הפיטגו על דפנות הסיר במטרה לפצוע אותו ולפתוח את הקליפה שלו.

מבשלים את הפיטנגו בסירופ סוכר.

מבשלים בערך 10 דקות לאחר הרתיחה תוך ערבוב וטועמים את הסירופ. אם מתוך מידי להוסיף מעט מים ואם לא מספיק מתוק – נראה אתכם מנחשים מה צריכים להוסיף?
לאחר הבישול נעביר את כל הכבודה הטעימה לתוך מסננת שנמצאת בתוך כלי מספיק גדול ובעזרת כף נתחיל למעוך את הפרי ולמצות את כל הנוזלים.

מועכים ומסננים

לאחר סינון ומיצוי כל נוזלי הפרי נוסיף מיץ משני לימונים ונטעם שוב את הנוזל. זיכרו שהסורבה לא צריך להיות מתוך מידי! אם יצא מתוך מידי אפשר להוסיף עוד מעט מים או מיץ לימון סחוט טרי לאיזון המתיקות.
אם יש לכם מכונת גלידה זה הזמן להכניס את הנוזל למכונה. אבל השוס הגדול שהסורבה יוצא מעולה גם בלי מכונה ובלי צורך ל"פתוח" אותו עם מזלג כל שעה. מיזגו את הנוזל לכלי הקפאה בעל שטח פנים גדול (כלומר – הכי נמוך ורחב שיש לכם), כסו והעבירו להקפאה. כאשר הנוזל קופא וכאשר רוצים להגיש את הסורבה, לוקחים כף ופשוט מגרדים שכבה אחר שכבה של הסורבה.

סורבה פיטנגו
סורבה פיטנגו
סורבה פיטנגו
סורבה פיטנגו

אפשר להקפיא את הנוזל בתוך מתקן של קוביות קרח עם כפיות או מקלות קרטיבים ולתת לילדים מעדן קפוא.

סורבה פיטנגו

סורבה פיטנגו

הדפסת המתכון
מנה: קינוח, קינוחים קפואים

מצרכים:

  • 1 ק"ג פיטנגו
  • 150 גרם סוכר 3/4 כוס
  • 375 מל"ל מים כוס וחצי
  • 2 יחידות לימון מיץ בלבד

אופן ההכנה:

  • לנקות את הפיטנגו משאריות עלים ולכלוך.
  • לבשל את הסוכר, המים והפיטנגו כ-10 דקות תוך ערבוב ומעיכת הפיטנגו.
  • להעביר את תכולת הסיר למסננת מעל קערה ובעזרת כף עץ למעוך את הפרי ולסנן.
  • להוסיף את מיץ הלימון, לטעום ולתקן טעמים.
  • להעביר לכלי שטוח ולהקפיא.
  • לפני ההגשה לגרד את הפרי בעזרת כף.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: