החיים, מתכונים ומה שבינהם.

טיול משפחתי לויאטנם של פעם בחיים – חלק שלישי

חלק ראשון של הטיול

חלק שני של הטיול

15/9/2018 יום שבת – הלונג ביי

יום שישי בשעה 07:45 מתייצבים בלובי של המלון לקראת נסיעה של 3.5 שעות למפרץ הלונג-ביי. בשלב זה של הטיול מתחילים לעקוב בדאגה אחרי הסופה שמאיימת לזרוע נזק אדיר באיזור ובעיקר מאיימת על היעד הסופי שלנו לפני החזרה לארץ – הונג קונג. נכון לעכשיו לא עושים שינויים בתוכניות והכל ממשיך כרגיל ורק מידי פעם בודקים מה מצב הטייפון.
מתחילים את הנסיעה הארוכה ובדרך עוצרים במרכז ליצירות אומנות שבו מועסקים נכים. במקום פסלי ענק משיש של בודהה, מזרקות, דרקונים ועוד, דרך ציורי ריקמה אותם רוקמות שורות שורות של נשים שיושבות ורוקמות, תכשיטים, בגדים ועוד. המחירים שערורייתיים. סט של שולחן ו-6 כיסאות משיש ביותר ממליון ש״ח!.
 

 
ממשיכים את הנסיעה עד להגעה לנמל בהלונג ביי ושם חוטפים מכת חום ולחות. לאחר המתנה קצרה בחדר סאונה, הגיע הזמן לעלות על סירה שתיקח אותנו ואת הציוד שלנו לסירת התענוגות שבה נבלה את ה-24 השעות הבאות.
בדמיוני ראיתי את קפטן סטיוארט ואת ג'ולי מספינת אהבה ואיזה בר מן שחום עור שרק ממתין עם איזה קוקטייל טוב ובמקום, קיבלנו רק רופא ממושקף וכוס מיץ אננס שחיכה לנו בחדר האוכל.
 
לאחר תדרוך קצר על העומד להתרכז ביום הקרוב התפזרנו לחדרים לקראת הפעילות הראשונה.
החדרים היו מרשימים מאוד וגדולים והנוף שנשקף מהחלון פשוט היה עוצר נשימה. כאילו ענק דמיוני שלף מהשק מאות על מאות של סלעי ענק ופיזר אותם בצורה אקראית במפרץ ולאורך השנים הסלעים החלו להתמלא בצמחיה מסוגים שונים. האגדה מספרת שבמלחמה בין הסינים לויאטנמים, דרקון ענק הגיע לעזור לויאטנמים ובעזרת הזנב שלו הוא קרע את המקום לרסיסים וככה נוצרו האיים.
 
לאחר מנוחה קצרה בחדר הממוזג, חוזרים לסירות שלוקחות אותנו לסיור בכפר דייגים צף. נשים ויאטנמיות לקחו אותנו לסיור, בעודן חותרות בסירות הבמבוק. השמש קופחת בשמים והלחות שואפת ל-100% כשלפתע מגיעים ממש לכפר צף על עשרות חביות פלסטיק שחוברו אחת לשנייה בעזרת תשתית של עצים ומעל זה נבנו כמה עשרות בתים קטנים ואפילו היה מבנה צף עם מלונה שכלב היה בתוכה. עם סיום הסיור הגענו לחווה לגידול פנינים, שם מגדלים 3 סוגי פנינים , שחלקן בנות 20-30 שנה.
קיבלנו הסבר על גידול הפנינים וראינו כיצד משתילים את הגרעין בתוך הצדפה, שסביבו הצדפה תפתח את הפנינה.
 
חזרנו לסירה מזיעים אך מרוצים למקלחת מרעננת ןלאחריה רביצה על הסיפון עם בריזה נעימה.
לקראת הערב השתתפנו בסדנת בישול מהירה ונהננו מקוקטייל לפני ארוחת הערב.
 
 

16/9/2018 יום ראשון – הלונג ביי

את יום שבת התחלנו בארוחת בוקר מוקדמת, מאחר והחליטו להקדים את הפעילויות ולחזור לחוף מוקדם מהצפוי בגלל סכנה מהסופה. ארוחת בוקר הוגשה בשעה רבע לשבע ומיד לאחר הארוחה עלינו שוב לסירות הקטנות שהורידו אותנו לסיור באחת האיים, שהם הלכנו לראות מערת נטיפים בפסגת ההר.
 
מאחר וכל הסירות הקדימו את הפעילויות, יצא שכולם הגיעו לאי באותה השעה ועל מנת להקל את הלחץ, ירדנו לטבול את רגלינו בחוף הים לחצי שעה. המערה עצמה היתה יפה, אם כי חמה ולחה מאוד.
 
לאחר הסיור חזרנו לסירה, מקלחת מהירה ואז ארוחת צהרים בשעה 09:45.
צ'ק אאוט מהיר ואז כל הדרך חזרה לשדה התעופה של הנוי וטיסת פנים להוי-אן.
 
 

טיפ:

אם גם לכם וגם לבת הזוג שלכם קוראים טל ושם המשפחה של אחת המשפחות שאתם מטיילים איתה הוא גם טל, תבדקו היטב את כרטיסי העליה למטוס ותבדקו שצוות הקרקע לא בילבל בין הכרטיסים שלכם.

 17/09/2018 יום שני – הוי אן

שום דבר מיוחד לא קרה היום.
בוקר של שמים ללא עננים מקבל את פנינו לאחר הגעה בשעת ערב מאוחרת אחרי טיסה מהנוי להוי-אן. מתעוררים באיטיות. ויורדים לאכול ארוחת בוקר במלון. בינתיים זה המלון הכי מוצלח מכל המלונות שלנו בהם עד עכשיו. קיבלנו שני חדרים ענקיים מחוברים אחד לשני למעין קומפלקס ענק. אלון טוען שזה המלון הטוב ביותר שהוא היה בו אי פעם.
יורדים לארוחת בוקר עשירה (הריבת אננס קינמון היתה מעולה) ולאחר ארוחת בוקר הילדים הולכים לרחצה בבריכת המלון בעוד הגדולים נוסעים למכבסה שבקצה העיר, רק כדי לגלות כשחזרנו למלון, שלמלון צמודה מכבסה.
 
ממשיכים את היום בביקור בפארק ענק Sun World Ba Na Hills. פארק ענק שנפתח לפני מספר חודשים שכולל גשר עצום מימדים המוחזק על ידי שתי כפות ידים. הפארק נמצא על פסגת הר גבוה מאוד שהעפלה לפסגתו כוללת נסיעה של כעשר דקות (ביום יפה) ברכבל. תזכרו את הרכבל כי עוד נשוב אליו.
 
יוצאים לגשר ומתחילים לצלם בלי הכרה ולאחר שסיימתי לצלם, ממשיכים לסייר בפארק העצום בין שלל פינותיו. מזג האויר משתף פעולה וכולנו נהנים משלל פינות החמד של הפארק בעודו מתכונן ל- Halloween.
כחלק מההכנות לחג, כל הפארק מתמלא בדלועים יפייפים וגננים מסתובבים בין שבילי הגן ומחליפים שתילים ישנים בשתילים חדשים. כל הפארק מתמלא בחמניות רעננות וחרציות צהובות אשר משתלבות בדלועים השונים שפזורים בפארק.
 
המוטיב המרכזי של הפארק הוא צרפת. זה בא לידי ביטוי במוסיקת הרקע המושמעת בפארק, המבנים הענקיים בסגנון צרפתי, קתדרלות, טירות, כנסיות ומבני ענק שעדין נבנים במקום ולאחר שוטטות ארוכה בין פינות בפארק אנחנו לוקחים רכבל נוסף ועולים לחלקו המרכזי של הפארק הנמצא בשיא הגובה. הפארק כל כך גדול שמעבר מאיזור אחד לאיזור אחר נעשה בעזרת מערכת רכבלים.
 
עולים לחלקו העליון ביותר של הפארק ושם אנחנו אוכלים ארוחת צהריים במסעדה איטלקית יקרה להחריד ולאחר האוכל ועוד קצת שוטטות, נכנסים למתחם הפנטזיה שם הילדים מבלים כמעט שעה וחצי במשחקי מחשב. בזמן ארוחת הצהרים השמים החלו להתקדר וגשם זלעפות החל לרדת. לאחר כחצי שעה, בעודנו אוכלים את ארוחת הצהרים, הגשם פסק וניצלנו את ההפוגה על מנת ללכת למתחם הפנטזיה.
 
לקראת השעה 17:00 החלנו את המסע חזרה לתחנת הבסיס. גשם קל החל לרדת ואנחנו רצנו מהר לכיוון הרכבל שממנו עלינו. התחנה היתה ריקה ןוהשומר שלח אותנו לתחנה אחרת ממנה הרכבל יורדת לתחנת הבסיס.
.
עומדים בתור ויחד עם עוד משפחה איתה אנחנו מטיילים התחלנו את הנסיעה למטה, עייפים אך מרוצים. זוכרים את העלייה של ה-10 דקות? גם אנחנו.
 
לאחר שתי דקות של נסיעה, ברק אדיר קורע את השמיים ומייד לאחריו רעם מחריש אוזניים. ללא שום הכנה מראש הרכבל נעצר ואנחנו מתנדנדים באוויר. חלק מהילדים נכנס לפאניקה ואני פורץ בצחוק חסר שליטה. לאחר כמה דקות שנמשכות נצח מצליחים להירגע (רובנו) אבל הרכבל עדין לא זז.
 
מסביב הסופה מתחזקת וגשם שוטף מלווה בסופת רעמים מרהיבה ואנחנו בלב הסופה. .
 
לאחר שני נצחים, הרכבל סוף סוף ממשיך בנסיעה, דבר שגורם לו שוב להתחיל להתנדנד. לאחר שניות ספורות, שוב ברק קורע את השמיים ושוב נעצרים. שוב הקרונית מתחילה להתנדנד באוויר כתוצאה מהעצירה הפתאומית והילדים מפוחדים מאוד. החלק הראציונלי בראש יודע שהכל בסדר וזאת לא הסופה הראשונה שהרכבל הזה עובר. לחלק הרגשי בראש הטיעון הלוגי הזה לא ממש משנה.
 
שוב לאחר דקות של התנדנדות בין שמים לארץ מתחילים לנוע ושוב כמה דקות אחרי רעמים שגורמים לנו לעצור ולהתנדנד בחוזקה. בינתים מתחיל גם להחשיך ואנחנו בחושך מוחלט שכל מספר שניות מופר כתוצאה מהברקים החזקים שמלווים אותנו.
 
לאחר כמעט שעה של נסיעה ועצירה לסירוגין , שמבקביל מנסים להתקשר למספר הטלפון למקרי חירום שמופיע בקרונית,אך או שלא עונים או שלא יודעים אנגלית, לפתע רואים את תחנת הבסיס של. הרכבל.
כולם פורצים בשירה ספונטנית של הללוליה וסוף סוף כמעט שעה אחרי מגיעים בשלום למטה ונשפכים בזריזות מהקרונית רק כדי לגלות פארק סגור וחשוך, בלי שאף נציג אפילו מציע בקבוק מים או התענינות במצבנו.
 
מגששים את דרכינו בחשיכה לכיוון היציאה מהפארק וחזרה אל המלון.
 
עוד יום שגרתי הסתיים בשלום.

 

18/09/2018 יום שלישי – הוי אן

לשם שינוי יום שגרתי עבר על כוחותינו.
החדשות הטובות הן שאני צריך לבדוק ביומן איזה יום היום התאריך מאחר ותחושת הזמן אבדה לחלוטין. החדשות הרעות הן שאפשר כבר להתחיל לחוש את סוף הטיול.
אז מה עושים ביום רגוע? כרגיל, יקיצה טבעית וארוחת בוקר מפנקת שמייד לאחריה הילדים נפגשים בבריכה לרחצת בוקר ראשונה. לאחר כמעט שעה של שהיה בבריכה הגיע הזמן לנסוע לחוף הים ולהנות קצת מהים. טמפרטורת המים מושלמת לרחצה, אך גלים עצומים נשברים על החוף והילדים מבסוטים מעוצמת הגלים. לקראת. צהרים אני ויותם עולים על מצנח רחיפה וחוזרים בדיוק בזמן להסעה שהחזירה אותנו למלון. מקלחת מהירה ובשעה 15:30 יוצאים לסדנת בישול ויאטנמית שלא נתנו לילדים אפילו אופציה לא להגיע.
 
הסיור מתחיל בשוק יחד עם המדריכה המדהימה ואיתה עוברים דוכן אחר דוכן ומצטיידים בירקות ופירות שונים, בבשר, דגים ופירות ים ותוך כדי מקבלים הסברים מרתקים.  חדש דקות אחרי תחילת הסיור המדריכה כבר ידעה את השמות של כל חברי הקבוצה שלנו.
לאחר הקניות בשוק עולים על סירת מנוע ואיתה מפליגים לכפר של המדריכה כשבדרך עוצרים ליד סירה של דייג, עליה עליתי עם יותם ועליה ניסינו ללא הצלחה להשליך רשת דייגים לים.  משם המשכנו לכפר שם עלינו על סירות קוקוס. סירות בצורת חצאי אגוז קוקוס שעשויות שתי וערב של במבוק עם ציפוי זפת ומשם המשכנו לדוג סרטנים.
מכירים את המשחק של הדגים שמסתובבים תוך כדי פתיחת וסגירת הפה והמטרה שלכם לדוג את הדגים בעזרת חכה מגנטית? אז זה בערך מה שעשינו עם הסרטנים: התקרבנו עם סירות הקש לזן מיוחד של קוקוס הגדל בתוך המים ובעזרת חכה עם לחם, תפסנו סרטנים קטנים שניסו לאחוז בחוזקה את הענפים ואנחנו ניסינו למשוך אותם לתוך הסירה.
 
לאחר שכל אחד תפס כמה סרטנים המשכנו לביתה של המדריכה ובדרך משיטי הסירות שחררו את הסרטים לים.
 
אחד משיאי הטיול היתה סדנת הבישול, שם בישלנו ארוחה בת חמש מנות עם התאמה אישית לכל אחד. זאת היתה הפעם הראשונה שכל הילדים אכלו כל מה שהוגש ואת מה שהם בישלו. חזרנו למלון עייפים ומרוצים.
 
 

20/09/2019 יום חמישי – דאלאת

את הבוקר פתחנו בביקור בפארק חבלים בדאלאת. הפארק היה הצלחה אדירה ומזג האויר היה מושלם. הפארק חבלים מורכב מרמות שונות של חבלים שרק אחרי שעוברים מסלול, אפשר לעבור למסלול קשה יותר. לאחר הדרכה ראשונית של השימוש בציוד החל הכיף הגדול.
 
בעודנו עומדים בתור למתקן החל לרדת גשם חזק, אבל קצת גשם לא ישנה לנו את התוכנות ועשינו את המסלול תוך כדי גשם. לאחר מכן, לקחנו את הילדים לאכול פיצה. וכאשר הגשם פסק, הלכנו לביקור במוזיאון תלת מימד רק כדי לעשות חלק מהדרך בגשם שוטף.
המוזיאון היה מרשים מאוד. עשרות תצוגות שיוצרות אשלייה של תלת מימד ולאחר אחרי יותר משעה וחצי המשכנו לבאר שבנוי בתוך בניין שלם בן כמה קומות ומרתף וכל הקומפלקס הזה הוא בר עם כוכים ומקומות ישיבה , אבל גם מבוך ענק ומדהים, שאפשר ללכת בו לאיבוד שעות.
קפיצה קטנה לסופר וחזרה למלון.
 
 

השאר תגובה