החיים, מתכונים ומה שבינהם.

ריבת לימון וג'ינג'ר לניצול עצי הלימון או סתם לאכילה על טוסטכבר כתבתי פעם על כמות הלימונים שיש לנו בישוב. בערך 123 ק"ג לימונים לתושב. מה שאומר שאף אחד לא קונה פה לימונים בחורף וכולם כבר יודעים שאיתי אפשר לעשות עסקים: תביאו פירות – תקבלו ריבות. נורא פשוט. פעם, לפני שהשכנה בבית ליד מכרה את הבית שלה, עץ הלימון "שלי" פשוט גדל בחצר שלה. מן סוג של טעות במיקום הגדר. גם בזמן שגרו שם דיירים בשכירות, בחוזה השכירות שלהם היה סעיף שעץ הלימון שייך לי. השבוע קיבלתי המון, אבל המון לימונים שחלקם הפכו להיות ריבת לימון עם טיפה ג'ינג'ר

בשבוע שעבר, אשתי הלכה לאסוף משהו מחברה פה בישוב וחזרה היתה עם שקית לימונים (שהפכה לשק בהמשך השבוע) וזאת היתה הזדמנות מעולה לשמר את הלימונים בצורתם הכמעט טבעית – מרמלדה. ועל מנת להוסיף טוויסט קטן הוספתי גם גרד של ג'ינג'ר טרי.

להבדיל מריבות אחרות, ששם היחס של סוכר:פרי הוא בערך 600-700 גרם סוכר על ק"ג פרי, בלימון אני הולך על יחס של 1:1 בין פרי לסוכר על מנת למתן את המרירות העדינה של הלימון.
נתחיל בקילוף הקליפה של הלימון בעזרת קולפן. נסו לקלוף את הקליפה דק ככל הניתן על מנת להימנע ממרירות.

ריבת לימון וג'ינג'ר

מתחילים עם קילוף הלימונים
מתחילים עם קילוף הלימונים

בעזרת סכין חדה, נחתוך את הקליפות לרצועות דקיקות ככל הניתן ונשמור בצד.

פורסים את הקליפה לרצועות דקיקות ככל הניתן
פורסים את הקליפה לרצועות דקיקות ככל הניתן

את הלימונים השלמים נפרוס לפרוסות בעובי של בערך חצי ס"מ ונסיר את החרצנים. את החרצנים אל תזרקו כי נשתמש בהם במהלך הבישול.

מסירים את החרצנים
מסירים את החרצנים

נחתוך את הלימונים לקוביות קטנות

קוביות של לימון
קוביות של לימון

את החרצנים ששמרנו נכניס לתוך חתיכה של בד גזה ונקשור בעזרת חוט.

(ידעתם שמקור השם של בד גזה זאת העיר עזה?)

החרצנים עשירים בפקטין שזה החומר שעוזר לקרישת הריבה.


כעת נשקול את הלימונים (ללא הקליפות) ונכניס לסיר בעל תחתית עבה. הייתרון בסירים עבים הוא שיש להם הולכת חום טובה ותעזור לנו לשמור שהריבה לא תישרף. נוסיף לסיר כמו זהה של מים ונבשל על להבה בינונית עד שכל המים יתאדו והלימונים יתרכו. בשלב הזה נוסיף כמות זהה של סוכר ואת רצועות קליפת הלימון.

מבשלים את הריבה
מבשלים את הריבה

נבשל את הריבה בערך 20 דקות עד שהיא מוכנה. אם אתם בעניין של ריגושים, אפשר להוסיף שורש ג'ינג'ר קצוץ דק דק דק או מגורד על מיקרופלין לפי הטעם.
על מנת לבדוק אם הריבה מוכנה נניח מעט ריבה על צלחת קפואה ונמתין דקה (ביינתים מכבים את האש על מנת שהריבה לא תתבשל יותר מידי אם היא כבר מוכנה). מעבירים אצבע דרך הריבה (חציית ים סוף) ואם השביל שנוצר לא נסגר מיד, הריבה מוכנה.
את הריבה המוכנה מעבירים לצנצנות מעוקרות (אפשר לבשל כמה דקות במים רותחים, אפשר לעקר בתנור או הדרך הכי יעילה זה למזוג מעט אלכוהל נקי לנצנצת ולנער היטב)

ריבת לימון וג'ינג'ר
ריבת לימון וג'ינג'ר

השאר תגובה