החיים, מתכונים ומה שבינהם.

דרקולה כבר לא גר פה יותר – חלק ראשון (קונפי שום)

אחד הדברים  שאי אפשר לפספס בתקופה זאת של השנה, כאשר מבקרים בשווקים, זה את ניחוחות השום הטרי אשר זה עתה נשלף מהאדמה ובוץ יבש עדין מכסה את ראשי השום. אחד התבלינים האהובים עליי ביותר הוא שום ואחד הדברים שאני הכי אוהב להכין ממנו זה קונפי שום. אצלי אין דבר כזה  יותר מדי שום. את רוב השום שיש בארץ וקונים באריזות של ארבעה ראשי שום בתוך רשת, בכלל מיבאים מסין ולא מגדלים בארץ, ולאחר טעימת שום טרי, טעמו של השום היבש המיובא, נראה כצל חיוור של הדבר האמיתי.  השנה כבר הספקתי לקנות מעל 15 ק"ג של שום טרי ולאחר תקופה קצרה שאני שומר אותו מחוץ לבית (בכל זאת, יש גבול לריח ואני לא גר לבד בבית…) אני מוריד את ראשי השום ושומר במקום קריר ואפל לימים שבהם מחירו יהיה 20 ש"ח לק"ג, בעוד היום אפשר לקנות את השום במחיר של 4-5 ש"ח לק"ג. אז למה שלא תלכו לקנות שום ולהכין ממנו קונפי שום ?

קונפי שום מושלם

אחת הדרכים הטובות לשמר את השום ולהנות ממנו, מבלי לסבול מהריח שהוא משאיר היא להכין ממנו קונפי שום. אמנם קונפי הוא שיטת בישול שבה מבשלים את המאכל בשמן של עצמו והרי לשום אין שמן, לכן נעזר בשמן זית טוב ונבשל את השום בשמן זית, אשר בסוף התהליך יקבל מן הארומות של השום וכך נקבל גם קונפי שום רך, אשר ישתדך להמון מאכלים ובונוס על הדרך – שמן מתובל.


עכשיו תראו שיטה מעולה לקילוף שום טרי, שתוך 10 דקות תניב לכם חמישה ראשי שום מקולפים בלי מאמץ. דבר ראשון הפרידו את שיני השום מהראש. עכשיו קחו מגבת מטבח וסכין. איחזו שן שום אחת במגבת (אשר תמנע מהשן לקפוץ) ובעזרת סכין, חיתכו את תחתית השן, בחלק בו השן מחוברת לראש השום. עכשיו תנו לחיצה עם המגבת ושן השום תקפוץ מתוך הקליפה והקליפה תישאר בתוך המגבת.

לאחר 10 דקות של עבודה קלילה, תקבלו ערימה אחת של שיני שום נקיות, שלמות וקלופות וערימה נוספת של קליפות, שוות כקליפת השום שאותם מן הסתם ניתן לזרוק לקומפוסטר או אל הפח הקרוב למקום מגורכם.

עכשיו מתחיל הקסם האמיתי. את כל שיני השום הכניסו לתוך קלחת קטנה. אם יש לכם תימין אפשר להוסיף ענף או שנים בשביל הארומה, למרות שאפשר גם לוותר. מיזגו שמן זית עד שכל שיני השום יהיו מכוסות בשמן.

ונשבע לכם שאין שום עריכה גראפית של התמונות וצבעים הם טבעיים בלבד

את השום נבשל על הלהבה הנמוכה ביותר שיש לכם. אסור שהשמן יגיע לרתיחה גסה, אלא השמן צריך לבעבע קלות בלבד. הבישול יקח בין 25-35 דקות, תלוי בעוצמת הלהבה החלשה שלכם ורצוי לערבב בעדינות את השום פעמיים שלוש במהלך הבישול.
על מנת לבדוק אם הקונפי מוכן, נעצו קיסם עץ לתוך השום והרגישו אם השום מספיק רק או שהשום צריך עוד כמה דקות בישול. לאחר הבישול שימרו את השום בתוך צנצנות מעוקרות מכוסה בשמן ואת שאריות השמן, שימרו בצנצנת נפרדת.

קונפי שום

קונפי שום

2

צנצנות גדולות

מצרכים:

  • 10 ראשי שום
  • שמן זית
  • 2 גבעולי תימין

אופן ההכנה:

  • לפרק את ראשי השום ולקלף את השיניים (להשתדל להשאירן שלמות)
  • להכניס לקלחת את שיני השום והתימין ולכסות בשמן זית
  • ללבשל על הלהבה הנמוכה ביותר כ-20-30 דקות, תוך כדי ערבוב מידי פעם.
  • לאחר 20 דקות, לנעוץ קיסם באחת משיני השום. השום צריך להיות רך, אבל לא רך מידי.
  • כאשר השום מוכן, להעביר לצנצנות מעוקרות ולכסות בשמן הזית.
הדפסת המתכון

השאר תגובה