החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

פרפה חלבה

.

שלא כמו הרבה מתכונים, שבהם הרבה אנשים משנים רכיב אחד ולוקחים בעלות על המתכנון, הבעלות של המתכון הזה שייכת צחי בוקששתר, ולא משנה כמה גירסאות יהיו למתכון, הקרדיט שייך לו. אני בכלל לא בטוח אם המתכון שעל פיו הכנתי את המנה הוא המתכון המקורי או לא, אבל הוא מתכון מעולה וסוס מנצח לא מחליפים.

הכנת פרפה חלבה
הכנת פרפה חלבה

המתכון מכיל חלמונים חיים (שמבושלים על בן-מארי) אז מי שנרתע, או נשים בהריון יאלצו להמתין ולוותר על הקינוח.

את הפרפה אפשר להכין בכלים אישיים – רינגים / קעריות קטנות או כלים חד פעמיים יפים או להכין בתבנית אינגליש קייק ואז לפרוס פרוסות פרפה לפני ההגשה.  הכמות מתאימה לשמונה רינגים אישיים או לתבנית אינגליש קייק אחת. אם מכינים ברינגים אישיים, לפני תחילת הכנת הפרפה, נכין את הרינגים: נסגור את תחתית הרינג בפיסת ניילון נצמד ונניח בתוך כל רינג רצועת שקף יעודי. במידה ואין שקף, אין בעיה לוותר עליו, אולם חילוץ הפרפה יהיה מעט יותר קשה. בעזרת השקף ניתן לחלץ את הפרפה מהרינג ללא כל מאמץ.

אם מכינים בתבנית אינגלישקייק, נרפד אותה בניילון נצמד על מנת להקל את השחרור של ה- פרפה חלבה.

ניקח חצי כוס פיסטוקים טבעיים (לא קלויים ולא מומלחים) וניקלה אותם 2-3 דקות בתוך מחבת ללא שמן, תוך ערבוב מידי פעם, על מנת לא לשרוף את הפיסטוקים. חבל להשקיע ולהכין פרפה חלבה ובסוף לאכול אותו עם פיסטוקים שרופים.

קולים פיסטוקים
קולים פיסטוקים

ניתן לפיסטוקים להתקרר מעט ואז נקצוץ אותם גס.

קוצצים את הפיסטוקים גס
קוצצים את הפיסטוקים גס

לא משנה אם אתם מכינים את הפרפה עם רינגים אישיים או בתבנית. על תחתיתו של כל רינג או על תחתית תבנית אינגליש קייק נבזוג מעט פיסטוקים קלויים.

מרפדים את התבנית בנילון נצמד לפני הוספת הפיסטוקים
מרפדים את התבנית בנילון נצמד לפני הוספת הפיסטוקים

ניקח 1/2 ליטר של שמנת מתוקה להקצפה ונקציף את השמנת עם 2 כפות סוכר עד לקבלת קצפת יציבה, אך לא קשה מדי. נכסה את הקצפת ונישמור במקרר.  בזמן שהקפצת נחה לה במקרר, נפריד חלבונים וחלמונים משש ביצים. בחלבונים לא נעשה שימוש במתכון זה (חכו לסוף הפוסט) ואת החלמונים, נניח בקערת מתכת או זכוכית יחד עם שתי כפות סוכר וכף ברנדי / רום / ליקר. אל תתפתו להוסיף עוד אלכוהול מאחר ועודף אלכוהול ימנע מהפרפה לקפוא.

פירור החלבה
פירור החלבה

לפני שנתחיל להכין את החלמונים, ניקח מאתיים וחמישים גרם חלבה ונגררה על פופמיה גסה.

כעת, ניקח את קערת החלמונים ונניח את הקערה בתוך סיר עם מעט מים רותחים כך שתחתית הקערה לא תיגע במים, אלא האדים הם שיחממו את החלמונים, ובעזרת מטרפה או מיקסר ידני, ניטרוף את החלמונים עד שיתקבל קרם בהיר ואוורירי. חשוב מאוד לא להפסיק לטרוף / להקציץ אחרת אתם מסתכנים בהפיכתם של החלמונים לחביתה.

טורפים את החלמונים
טורפים את החלמונים

נעביר את הקערה (זהירות היא חמה) לתוך קערה גדולה יותר מלאה במי קרח ונוסיף את החלבה לתוך הקרם. נמשיך לטרוף את החלבה והחלמונים עד שהקרם יצטנן מעט וכל החלבה תתאחד עם קרם החלמונים (זהירות שלא יכנסו מים לתוך הקרם).  כאשר מתקבלת מסה אחידה והומוגנית, נוציא את הקצפת המהמקרר וניקח שליש מכמות הקצפת ונערבב עם מסת החלמונים והחלבה עד לקבלת קרם אחיד.

מוסיפים את החלבה לחלמונים
מוסיפים את החלבה לחלמונים

לאחר קבלת תערובת אחידה, נאחד את שאר הקצפת עם הקרם ונערבב היטב (אך בעדינות) עד לקבלת תערובת אחידה.

מאחדים עם הקצפת
מאחדים עם הקצפת

בין  אם ובחרתם להגיש את הפרפה בכלים אישיים או בתבנית אינגליש קייק, צקו מהקרם עד למחצית מגובה הכלי ואז פזרו קוביות קטנות של חלבה על הפרפה והמשיכו לצקת עד לגובה כלי ההגשה.

ממלאים את התבנית - פרפה חלבה
ממלאים את התבנית – פרפה חלבה

כסו את הכלים בניילון נצמד והקפיאו את הפרפה לפחות לשמונה שעות לפני ההגשה. לפני ההגשה, הוציאו מההקפאה בזמן שמפנים את הכלים מהשלוחן לפני הגשת הקינוח, לחמש דקות על מנת לרכך מעט את הפרפה.

פרפה חלבה
פרפה חלבה

ולשאריות החלבונים. אחת הדרכים היותר טעימות לנצל שאריות חלבונים היא הכנת נשיקות. שוקלים את החלבונים (הגיע הזמן שיהיה משקל דיגיטלי במטבח) ועל כל כמות של חלבונים (בגרמים) מוסיפים שתי כמויות סוכר; דהינו, אם יש מאה גרם חלבונים, נוסיף מאתיים גרם סוכר. נשים את קערת המיקסר בתור סיר עם מים רותחים על להבה נמוכה (בן מארי) כך שתחתית הקערה לא תיגע ישירות במים. נטרוף את החלבונים והסוכר בעזרת מטרפה או מזלג כל הזמן והכאשר התערובת חמימה למגע, נסיר מהאש ונתחיל להקציף את החלבונים במהירות גבוהה, עד שמתקבל קצף קשה. במידה ואתם רוצים נשיקות צבעוניות, זה הזמן לטפטף שתיים שלוש טיפות של צבע מאכל האהוב על הילדים וכאשר מתקבלת תערבות שצבועה בצבע אחיד, נעביר לשקית זילוף עם פיה משוננת ונזלף נשיקות על תבנית המרופדת בנייר אפיה. את הנשיקות יש לאפות במשך שלוש שעות בטמפרטורה של מאה מעלות.

פרפה חלבה

פרפה חלבה

הדפסת המתכון
מתכון קליל לקינוח מושלם של פרפה חלבה שתמיד מצליח.
מנה: קינוח, קינוחים קפואים

מצרכים:

 • 500 מל"ל שמנת מתוקה
 • 250 גרם חלבה
 • 6 יחידות חלמונים
 • 4 כפות סוכר
 • 1 כף ברנדי או כל ליקר אחר
 • 0.5 כוס פיסטוקים

אופן ההכנה:

 • להקציף את השמנת המתוקה עם 2 כפות סוכר עד לקבלת קצפת יציבה ולשמור במקרר.
 • לחמם מחבת ולהוסיף את הפיסטוקים.
 • לקלות את הפיסטוקים 2-3 דקות תוך כדי ערבוב.
 • לצנן את הפיסטוקים ולקצוץ גס.
 • לרפד תבנית אינגלישקייק או 8 קינגים בנילון נצמד ולבזוק את הפיסטוקים.
 • לפורר את החלבה על פומפיה גסה.
 • להכניס את החלמונים, 2 כפות סוכר וכף ברנדי (או ליקר) לקערה. להניח את הקערה מעל סיר עם מים רותחים ולטרוף את החלמונים עד לקבלת קצף תפוח ובהיר.
 • להסיר את הקערה מהסיר ולהוסיף את החלבה תוך כדי ערבוב.
 • להוסיף שליש מכמות הקצפת את תערובת החלבה ולקפל.
 • להוסיף את שאר הקצפת ולקפל היטב.
 • לצקת את התערובת לתבנית, לכסות היטב ולהקפיא עד להגשה.
 • להוציא מהפריזר 5 דקות לפני ההגשה.

וידאו:

השאר תגובה