החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

היום יש פלאפל

לפני קצת מעל לשנה, לפני שעברנו לישוב הקהילתי בו אנו גרים היום, עברנו ראיון בוועד קליטה על מנת לוודא שאנחנו לא איזה זוג פסיכוטים. עברנו. ראיון הקבלה נקבע ליום שלישי בשעה שבע בערב וכאשר הגענו לכניסה לישוב ניתקלנו בפקק תנועה בתוך הישוב; עשרות אנשים עמדו ברחבה של חנות המכולת של הישוב; מכוניות חנו על מעגל התנועה ובכל מקום אפשרי ואנחנו רק חיפשנו חניה מהר, על מנת לא לאחר לראיון ופשוט לא הבנו מה קורה בישוב הזה. ואז ראינו את השלט הקטן, תלוי בעזרת חוט ברזל על אחד ממעקות הבטיחות ובו כתוב "היום יש פלאפל". מול המכולת, עמד דוכן פלאפל נייד ולאחר הראיון, אפילו אכלנו מהפלאפל הנייד. מאז (וגם לפני) בכל יום שלישי נתלה השלט הקטן המבשר על דוכן הפלאפל.

כבר הרבה זמן שאני מתכנן להכין פלאפל בבית והנה, אתמול בערב הוזמנו להם זוג חברים וילדהם פלאפל. עוד לפני שהזמנתי אותם, דאגתי להשרות חצי ק"ג של גרגרי חומוס בקערת גדולה מלאה מים. חשוב לציין כי פלאפל אפשר להכין או מגרגיר חומוס או מאבקה (סתאאם…איכס!), אבל שימורי חומוס לא מתאימים לפלאפל, מאחר והחומוס המשומר כבר מבושל ואנחנו רוצים גרגירי חומוס שהושרו במים שאותם ניטחן במטחנת הבשר. אז פלאפל זה לא מאכל שמתחילים להכין כשהאורחים מתקשרים מהדרך, אלא צריכים להתחיל לפחות שתיים עשרה שעות מראש (או יותר) בהן נשרה את גרגרי החומוס. לארבעה סועדים מבוגרים, רעבים (וחזירים) שבכוח מסיימים את כל כדורי הפלאפל, ניקח חצי ק"ג גרגרי חומוס יבשים (שזה יוצא שתי כוסות וחצי). לאחר ההשריה, נקבל כמות של חמש כוסות גרגרי חומוס (אתם חושבים שזה יעבוד גם עם כסף?).

יש כאלה המשרים את החומוס עם אבקת סודה לשתיה – אין לי שמץ של מושג למה הם עושים זאת ואשמח אם מישהו יוכל להאיר את עייני בנושא. נסנן את החומוס ונעביר למטחנת הבשר. פה אין מה לעשות – עיבוד החומוס במעבד מזון יתן מרקם משחתי שאולי יתאים לממרח חומוס, אבל בפלאפל שלנו, אנחנו רוצים להרגיש את חתיכות החומוס. בדר"כ למטחנות בשר ישנם כמה ראשים עם גדלים שונים של חורים. ניקח את הראש עם החורים הבינוניים וניטחן את החומוס לתוך קערה.

יחד עם החומוס ניטחן גם שש שיני שום בינוניות, חצי צרור פטרוזיליה וחצי צרור כוסברה. אם אתם מהזן ששונאים כוסברה – אין בעיה להמיר את הכוסברה בפטרוזיליה – אבל זה הפסד שלכם.

לגבי גודל הצרור – גודל הצרור הוא הגודל של צרור שנמכר ברשתות השיווק בערמות ולא הארוז בשקיות.

לתוך קערת החומוס הטחון, נוסיף גם כף מלח ונתבל בנדיבות בפלפל שחור. יש המוסיפים לעיסה גם לחם, בצל, כמון, גרגרי כוסברה ועוד. אני בגישה שיותר זה פחות ועדיף לתת לחומוס לדבר ולא לשאר התבלינים.

נלוש היטב את העיסה ובמידה והעיסה יבשה מדי תוסיפו שתיים – שלוש כפות מים.

במידה ואתם מתכננים לטגן את הכדורים מיד – צרו כדורים בעזרת מכשיר יעודי (שנראה כמו משגר זיקוקים צבאי) או בעזרת היד.

אם יש לכם מכשיר, מלאו אותו בעיסה ודיחסו בעזרת כף. שחררו את הקפיץ בעדינות והעבירו את הכדור המוכן למגש.

במידה ואין לכם את המכשיר, פשוט קחו ביד מעט מהעיסה ודיחסו את העיסה בין האצבע לאגודל, מה שיעזור לקציצה לקבל צורה עגולה ואחידה.

וככה נראים ההבדלים בין שני סוגי הכדורים:

כאשר אני מכין פלאפל, אני תמיד מטגן כדור אחד לפני תחילת הטיגון ההמוני, על מנת לוודא שהתיבול ערב לטעמי. במידה ופיספתם בתיבול – זה יהיה די מבאס להחזיר את כל הכדורים לקערה ולתקן את התיבול. כאשר אתם מרוצים מהטעם, דאגו להכין מספיק כדורים לפני שאתם מתחילים לטגן, מאחר ובזמן הטיגון לא יהיה לכם עודף זמן להכין עוד כדורים (אלא אם יש לכם סו-שף צמוד).  במידה ואתם מתכננים להכין את הפלאפל מאוחר יותר – שימרו על העיסה במקרר, אך דאגו להוציאה מהקירור מספיק זמן מראש כדי שהעיסה לא תהיה קרה מדי בזמן הטיגון (דבר אשר יגרום לשמן להתקרר ולפלאפל לספוג שמן).

לטיגון הפלאפל, חממו מחבת גדולה עם שמן עמוק וכאשר השמן חם,טגנו את הכדורים על להבה בינונית – גבוהה. כאשר אתם מטגנים את כדורי הפלאפל, דאגו לא לטגן יותר מדי כדורים על מנת לא לקרר את טמפרטורת השמן. כאשר קציצת הפלאפל מתחילה לקבל גוון חום – ירקרק, היפכו אותה וטגנו את צידה השני. אם תטגנו את הפלאפל בטמפרטורה הנכונה, הכדורים לא יספגו שמן כלל, לכן חשוב להקפיד על טמפרטורה נכונה של השמן. בכל מקרה, את הכדורים המוכנים, העבירו לתוך מסננת והמשיכו בטיגון.

פלאפל
פלאפל

.

פלאפל

פלאפל

הדפסת המתכון
קציצות פלאפל מושלמות בהכנה ביתית
מנה: מנה עיקרית
סוג מטבח: בריא, ישראלי
מילות מפתח: פלאפל
זמן הכנה ואירגון: 20 minutes
זמן בישול / אפייה: 10 minutes
זמן השרייה 12 hours
כמות מנות: 60 כדורים

מצרכים:

  • חצי ק"ג גרגרי חומוס יבש
  • חצי צרור פטרוזליה
  • חצי צרור כוסברה או צרור שלם של פטרוזיליה
  • שש שיני שום
  • כף מלח
  • חצי כף פלפל שחור

אופן ההכנה:

  • את החומוס יש להשרות לפחות שתיים עשרה שעות במים.
  • טיחנו את החומוס, השום, פטרוזילה וכוסברה במטחנת הבשר.
  • הוסיפו את התבלינים ולושו לעיסה אחידה.
  • צרו כדורים וטגנו בשמן עמוק.

השאר תגובה