החיים, מתכונים ומה שבינהם.

פיתות ביתיות בתנור שמוקדשות לארבעה ילדים בקנדה שמתגעגעים לשווארמה

לא ממש תכננתי להכין פיתות ביתיות בתנור. אני גר צמוד לכפר בדואי עם שלל מאפיות ולא באמת צריכים להתאמץ כדי להשיג פה פיתות טובות בכל שעה ובכל יום. הכל התחיל כשפרסמתי בדף הפייסבוק שלי (לכו לעקוב) את המתכון של השווארמת פרגיות שמכינים תוך כמה דקות. לא עבר הרבה זמן מרגע הפרסום עד שההודעה הבאה הגיע הישר מקנדה הקרה והרחוקה:

אז כמו חבר טוב ודוד לא ביולוגי שדואג לאחיינים שלו דאגתי למתכון של פיתות ביתיות בתנור כדי שגם הם יוכלו לאכול שווארמה טובה הרחק בקנדה הקרה.

מתכון של פיתות ביתיות בתנור

גם אם אין לכם מיקסר אפשר ללוש את הבצק ביד (טלי!) חשוב להקפיד על לישה מספיק ארוכה על מנת שרשת הגלוטן תתפתח ויתקבל בצק גמיש מאוד וחלק ונעים לעבודה. מצד שני, אל תתפתו להוסיף יותר מידי קמח. אולי בהתחלה הבצק יהיה קצת דביק, אבל אחרי לישה טובה הוא מתחיל להיות בצק נעים ומתמסר.

אם אתם לשים את הבצק ביד, אפשר לערבב את כל החומרים בעזרת כף עץ, לתת לבצק מנוחה של 20 דקות שבה הגלוטן יתחיל להתפתח ואז להתחיל ללוש.

נכין בצק מחצי ק"ג קמח (טלי, זה יוצא 3.5 כוסות מידה סטנדטיות), כוס וחצי מים, כף שמרים יבשים (או חצי קוביות / שקית שמרים טריים), כפית מלח, 2 כפות סוכר ו-2 כפות שמן. ראשית נשים את כל החומרים הרטובים יחד עם הסוכר והמלח בקערה, מעליהם את הקמח ומעל את השמרים היבשים (את השמרים הטריים מפוררים לתוך הקמח).

לשים את הבצק עד שהוא רך ונעים ובמידה והבצק דביק מאוד, אפשר להוסיף עוד כף של קמח כל פעם, עד שמתקבל בצק נעים לעבודה.

התפחת הבצק ועיצוב הפיתות

נכסה את הבצק בשקית נילון רופפת או מגבת מטבח וניתן לו לתפוח כמעט עד הכפלת הנפח. בקיץ זה יכול לקחת חצי שעה ובקנדה הקרה, אם תשאירו את זה בכניסה לבית, יש סיכוי שיגיע משלוח פיתות מהארץ לפני שהבצק יתפח. בחורף אפשר להכניס את הבצק לתנור (מכובה!) ולהכניס לתחתית התנור קערת מים רותחים. האדים החמים יעזרו לבצק לתפוח והסביבה הלחה תמנע מהבצק להתייבש.

רשת גלוטן
רשת גלוטן

לאחר שהבצק תפח ניתן לו לחיצה עדינה להוציא ממנו את האויר ונחלקו ל-10 חלקים שווים. אם יש לכם משקל ביתי, שיקלו את הבצק ואז חלקו אותו לעשרה חלקים שווים. ללא משקל, פשוט חלקו אותו לשניים ואז כל חצי ל-5.

חלוקת הפיתות
חלוקת הפיתות

ניקח כל חתיחת בצק ונכדרר אותה לצורת כדור. את הכדורים נניח על משטח מקומח קלות ונכסה במגבת למשך 15 דקות. בזמן הזה, נרפה מעט את רשת הגלוטן וזה יאפשר לרדד את הפיתה. אם אתם מכינים פיתות ביתיות ולא תתנו להן את המנוחה שלהן, הבצק ילחם בכם ויתכווץ לו. תנו לבצק קצת מנוחה ולכו לפייסבוק לרבע שעה.

גלגול כדורי בצק של פיתות ביתיות
גלגול כדורי בצק של פיתות ביתיות

איך לרדד פיתות ביתיות?

אז נתתם לכדורי הבצק לנוח 15 דקות, גלשתם קצת בפייסבוק או באינטסגרם (בואו לעקוב) וזה הזמן לרדד את הכדורים. נניח את כדור הבצק על משטח נקי עם ממש מעט קמח ועזרת מערוך נרדד אותו לעובי של בערך 1/2 ס"מ ותוך כדי רידוד מידי פעם נרים אותו ונסובב אותו על מנת שלא ידבק למשטח העבודה. (בתמונה למטה יש יותר מידי קמח!)

רידוד פיתות ביתיות
רידוד פיתות ביתיות

את הפיתות הלא אפויות נניח על נייר אפייה עם מעט מאוד קמח להתפחה נוספת של 45 דקות (ביום חורפי). חשוב לקמח את הנייר אפייה ממש בעדינות, מצד אחד שהפיתות לא ידבקו ומצד שני, שלא יהיה הרבה קמח על הבצק.

אם בזמן העברת הפיתות לתבנית אתם מרגישים שהן נדבקו חזק מידי לנייר האפיה ולא רוצות להשתחרר, אפשר להניח את התבנית קרוב לנייר האפיה ופשוט לגרור את נייר האפייה עם הפיתות לתבנית.

אפיית פיתות ביתיות בתנור

חממו את התנור לחום הכי גבוה והניחו את תבנית התנור הפוכה, על מנת שהתבנית גם תתחמם ובזמן האפייה, הפיתה תקבל מכת חום גם מלמטה. כאשר התנור חם, נוציא בעדינות את התבנית החמה, נניח עליה נייר אפייה ונעביר בעדינות 4 פיתות.

אל תנסו לאפות שתי תבניות במקביל מאחר והתבנית התחתונה לא תקבל מספיק חום. לוקח בערך 7 דקות לאפות את הפיתות, אז עשו זאת בכמה נגלות.

אפו את הפיתות 4 דקות, הוציאו את התבנית מהתנור ובעדינות, היפכו את הפיתות ואפו אותן עוד 3 דקות מהצד השני.

פיתה ביתית
פיתה ביתית

מייד אחרי האפייה נעביר את הפיתות החמות (בעדינות טלי!) לתבנית מרופדת במגבת מטבח ונכסה בעוד מגבת מטבח עד שהפיתות מתקררות לחלוטין! אל תתפתו לאכול פיתות ביתיות שרק יצאו מהתנור.

פיתות ביתיות בתנור
פיתות ביתיות בתנור
פיתות ביתיות בתנור
פיתות ביתיות בתנור
פיתות ביתיות

פיתות ביתיות

הדפסת המתכון
בואו ללמוד כמה זה קל להכין לבד בבית פיתות ביתיות בתנור הביתי.
זמן הכנה ואירגון: 10 minutes
זמן בישול / אפייה: 21 minutes
זמן התפחה 1 hour

מצרכים:

 • ½ ק"ג קמח רצוי קמח לחם, ועוד קצת לפי הצורך
 • ½1 כוסות מים
 • 1 כף שמרים יבשים או חצי חבילת שמרים טריים
 • 2 כפות סוכר
 • 2 כפות שמן
 • 1 כפית מלח

אופן ההכנה:

 • ללוש בצק גמיש מכל החומרים. אם הבצק דביק מידי, להוסיף עוד קמח, כף אחרי כף עד שמתקבל בצק נעים לעבודה. במידה והבצק מרגיש דביק מידי אפשר להוסיף עוד קמח, כף אחרי כף.
 • להתפיח את הבצק בכלי מכוסה עד כמעט הכפלת הנפח.
 • לשקול את הבצק ולחלק אותו ל-10 חלקים שווים (בין 100-120 גרם בערך).
 • לכדרר את הבצק לכדורים, להניח על משטח מקומח קלות, לכסות ולתת לבצק לנוח 15 דקות.
 • לרדד את הכדורים על משטח עם מעט קמח לצורת פיצה בעובי של בערך ½ ס"מ.
 • להעביר לנייר אפייה מקומח קלות (או מגבת מטבח ללא סיבים מקומחת) ולהתפיח כ-45 דקות.
 • לחמם תנור לחום הכי גבוה ולאפות 4 דקות מצד אחד ועוד 3 דקות מצד שני. לאפות כל פעם רק תבנית אחת.
 • להעביר לכלי מרופד במגבת ולכסות בעוד מגבת עד לצינון הפיתות.

אחרי שיש לכם פיתות אפשר להכין חומוס או שווארמת פרגיות או שווארמת דגים

ממרח חומוס ביתי
ממרח חומוס ביתי
שווארמת פרגיות
שווארמת פרגיות
שווארמת דגים
שווארמת דגים

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: