רוצים לקבל עדכונים ישירות לטלפון?

הייתה לי פעם בוסית פודית. אחת שאוהבת לבשל, אך לא פחות , אוהבת גם לאכול אוכל טוב (ואם את קוראת את הפוסט הזה, אז מזל טוב גם לרגל יום ההולדת שלך שחל לא מזמן). מטבע הדברים, רב (אם לא כל) ימי הכיף המחלקתיים היו במסעדות טובות. שם נחשפתי למול-ים, ארכדיה, מסה, פיני בחצר, פנגיאה (עליה השלום) ועוד מסעדות מעולות אחרות. את הקינוח הבא, אכלתי לראשונה בכרמלה בנחלה וכאשר המתכון פורסם באחד מגיליונות"על השולחן" שמרתי עליו. לפני מספר שנים, כאשר עזבנו את העיר הגדולה, נפרדתי מאוסף הגליונות של "על השולחן" לא לפני שעברתי גיליון אחר גיליון וגזרתי את המתכונים המיוחדים.
כבכל שנה, לקראת חודש אוגוסט, חברים ותיקים מנסים לחדש את הקשר על מנת להיכנס לרשימה המצומצמת של המוזמנים לארוחת יום ההולדת שלי. כחודש לפני יום ההולדת, אני כבר מתחיל לחשוב מה להכין, איך לחדש, מה לעשות שעדין לא הכנתי, עם איזה קינוח נסיים הפעם את הארוחה שהחברים טרם טעמו.
כמו שכבר ניחשתם, הפעם קינחנו עם קרמבו פסיפלורה, שבינו לבין הקרמבו שקונים בחנויות אין שום קשר (אולי רק השם, הצורה וציפוי השוקולד מקשרים בין השנים).
המתכון שפורסם בעל השולחו רצוף שגיאות ואי דיוקים שאת חלקם הצלחתי להציל ואחרים לא. המתכון המפורסם כאן, כולל את התיקונים, אם כי, חלק מהתיקונים הם תיקונים בדיעבד, מאחר ורק לאחר הכנת חלקים מהמנה אפשר היה לעלות על הטעויות.  עוד ההערות לאנשי "על השולחן" אם הם קוראים את הפוסט הזה, בסופו.
את הקינוח אפשר ורצוי להכין יום לפני ההגשה וע"י כך לפנות זמן לדברים אחרים ביום האירוע (הרי לא תכינו כזה קינוח לקפה של אחר הצהרים…)
נתחיל את הקינוח בהכנת הבסיס. אפשר להכין את הבסיס במעבד מזון או להכין את הבצק הפריך ביד. מאחר וכמות הבצק קטנה, אפשר בקלות להכין ביד. נדליק את התנור על טמפרטורה של מאה ושמונים מעלות ולתוך קערה, נכניס חמישים גרם סוכר, יחד עם מאה  גרם של קוביות חמאה קרה ומאה וחמישים גרם של קמח לבן.
הכנת בצק פריך
נתחיל להכין את הבצק על ידי מעיכת החמאה לתוך הקמח. כאשר מתקבלים פירורים של בצק, נוסיף חלמון אחד ונלוש בזריזות על לקבלת בצק אחיד.
מוסיפים חלמון ומערבבים
את הבצק המוכן, נרדד  על משטח מקומח היטב לעלה בעובי של חצי ס"מ וניקרוץ עיגולים בקוטר של ארבעה – חמישה ס"מ (פקק של בקבוק של תינוקות מעולה לעבודה הזאת). את העיגולים נעביר בזהירות לתבנית המרופדת בנייר אפיה. על מנת לא להרוס את צורת המעגל בזמן שמעבירים את הבצק, רצוי להשתמש בספטולה (שזאת מין מרית מוארכת).

קורצים עיגולים
. נאפה את הבסיסים כעשר דקות בתנור שחומם מראש למאה ושמונים מעלות עד לקבלת גוון חום זהבהב. לאחר האפיה, נעביר את הבסיסים לרשת צינון ולאחר שהתקררו לחלוטין נעביר לכלים אטום. מטרת רשת הצינון הינה להפסיק את אפיית העוגיות על ידי התבנית החמה.
.מצננים היטב לאחר האפייה
להכנת המילוי, ניקח שלוש מאות וחמישים גרם של שוקולד לבן ונקצוץ לפיסות גסות.
שוקולד לבן קצוץ
נחמם מאתיים מל"ל של שמנת מתוקה. את השמנת נביא לסף רתיחה וכאשר השמנת כמעט רותחת, נכבה את האש ונמזוג את השמנת על השוקולד לבן. נערבב היטב עד להמסה של השוקולד. נעטוף את הקערה בניילון נצמד ונשמור עשרים ואבעה שעות בקירור.
ממיסים את השוקולד הלבן

בנוסף, נכין את דבש הפסיפלורה.

פה אתם יכולים לחסוך לעצמכם זמן ולקנות מחית פסיפלורה מסוננת וקפואה (בחנויות המתמחות) או לשים את התינוק בעגלה ולצאת לאסוף פסיפלורות מכל הגדרות שבישוב. ניקח מאתיים וחמישים גרם מיץ פסיפלורה (לא מיץ בטעם פסיפלורה, אלא, פסיפלורות מסוננות) ועוד מעט גרעינים.
נבשל את הפסיפלורה עם מאה גרם  גרם סוכר על להבה נמוכה כחצי שעה ונצנן היטב. בזמן שאתם מבשלים את הפסיפלורה, זהירות שלא תגלוש, כי לא כל כך נעים לנקות כיריים שסירופ פסיפלורה גלש עליהם.
מסננים את הפסיפלורות
לאחר שדבש הפסיפלורה מוכן, ניקח מאה עשרים וחמישה גרם ממנו ונשמור בצד ואת כל מה שנשאר נשמור בכלי אחר בקירור. הצמיגות של הפסיפלורה לאחר הבישול צריך להיות בערך כמו של נוזל לניקוי כלים (מצטער, זה מה שעלה לי בראש).
דבש פסיפלורה
לאחר עשרים וארבע שעות של צינון השוקולד הלבן נוציא את השוקולד הלבן מהמקרר ונעבירו לקערת המערבל. נוסיף מאה עשרים וחמישה  גרם מדבש הפסיפלורה ונקציף שלוש עד ארבע  דקות עד לקבלת קרם אוורירי.
מעבירים את השוקולד הלבן לקערת המיקסר
את הקרם נעביר לשקית זילוף עם פיה רחבה וחלקה. הדרך הנוחה ביותר לעבוד עם שקיות זילוף (בין עם חד פעמיות או רב פעמיות) היא לקפל בערך שליש מהשקית כלפי חוץ ואז להכניס את המילוי. כאשר כל המילוי בפנים, אפשר לסגור את השקית וככה שום דבר לא נוזל לצדדים ולא נשפך. לפני שמתחילים לזלף, רצוי להוציא את על האויר החוצה, על ידי לחיצה עדינה על השקית וזילוף חזרה לתוך הקערה.
מכינים את השקית זילוף
כעת נזלף על הבסיסים האפויים את קרם השוקולד לבן והפסיפלורה. את הזילוף נבצע על ידי לחיצה עדינה ויצירת שכבת מילוי ואז נרים מעט את שקית הזילוף ונזלף עוד קומה, יותר צרה מהשכבה שתחתיה. נחזור על פעולת הזילוף על כל הקרמבואים.
מזלפים על העוגיות
את פעולת הזילוף רצוי מאוד לבצע על מגש קטן שאותו אפשר להכניס למקרר לאחר הזילוף על מנת לייצב את הקרם.
אם נשארות שאריות של המוס, אפשר לזלף ישר לפה של הסושף…
סו-שף בפעולה
כאשר הקרמבואים נחים במקרר, נכין את ציפוי השוקולד. בתוך קערית קטנה ועמוקה (ככל האפשר) נניח מאתיים גרם שוקולד מריר. נמיס את השוקולד במיקרוגל במשך דקה ולאחר דקה, נערבב היטב ועם עדין נשארו גושי שוקולד נמשיך להמיס בפולסים של עשרים שניות כל פעם.
נוציא את הקרמבואים מהקירור וניטבול בעדינות את הקרמבו בתוך השוקולד (זה לא שעבדתי דקה קודם בגינה, פשוט השוקולד נכנס מתחת לציפרוניים…).
טובלים את הקרמבו בשוקולד
טובלים עד הסוף
לאחר הטבילה, נותנים לעודפי השוקלד לנזול חזרה לכלי ושומרים את הקרמבואים הטבולים בכלי אטום בקירור.
מחזירים את שאריות השוקולד לכלי
להגשה, נניח על כל צלחת מעט מהדבש פסיפלורה ומעליו נניח את הקרמבו.
קרמבו פסיפלורה ושוקלד לבן

ועכשיו תלונות…

אני חייב לציין שזאת לא הפעם הראשונה שאני נתקל במתכונים מלאי שגיאות ב"על השולחן". מן הראוי שעיתון אוכל ישקיע קצת יותר בניסוי המתכונים לפני שהוא מפרסם אותם ויפגין מעט יותר אחריות כלפי קוראיו. במתכון המקורי, יש שימוש בשבע מאות גרם שוקולד לבן לכמות של עשר מנות (בנוסף לעוד מאתיים וחמישים גרם שוקולד מריר לציפוי הקרמבו). גם כמות דבש הפסיפלורה מוגזמת – חצי ליטר מיץ פסיפלורה ושלוש מאות וחמישים גרם סוכר, מה שגרם לקרם השוקולד הלבן להיות יותר מדי מתוק (לפחות בציפוי, השתמשתי בשוקולד בעל שבעים אחוז מוצקי קקאו שעזרו מעט לאזן את עודף המתיקות).  גם אם טענת העיתון היא שכך הם קיבלו את המתכון מהמסעדה, אין טענה זאת מתקבלת מאחר שעיתון שמתיימר להיות מקצועי, צריך לנסות את המתכון או לפחות לעבור עליו לפני פירסומו.

גזור ושמור

מצרכים (לשישה עשר קרמבואים)

לבסיס:

 1. מאה וחמישים גרם קמח לבן
 2. מאה גרם קוביות חמאה קרה
 3. חמישים גרם סוכר
 4. חלמון

לדבש הפסיפלורה:

 1. מאתיים וחמישים גרם מיץ פסיפלורה עם מעט גרעינים.
 2. מאה גרם סוכר

לקרם השוקולד הלבן:

 1. שלוש מאות וחמשים גרם שוקולד לבן קצוץ.
 2. מאתיים מל"ל שמנת מתוקה
 3. מאה עשרים וחמישה גרם דבש פסיפלורה

לציפוי:

 1. מאתיים גרם שוקולד מריר

אופן ההכנה:

 1. לשים את כל חומרי הבסיס למעט החלמון עד לקבלת תערובת פירורית. מוסיפים את החלמון ולשים עד לאיחוד הבצק.
 2. מרדדים את הבצק על משטח מקומח לעלה בעובי חצי ס"מ. קורצים עיגולים בקוטר של ארבעה עד חמישה ס"מ ואופים עשר דקות בתנור שחומם מראש למאה ושמונים מעלות.
 3. מצננים היטב את הבסיסים על רשת צינון ושומרים בכלי אטום עד הרכבת המנה.
 4. מחממים מאתיים מל"ל שמנת לסף רתיחה ויוצקים על השוקולד הלבן.
 5. מערבבים היטב, מכסים בניילון נצמד ושומרים בקירור לעשרים וארבע שעות.
 6. מבשלים את הפסיפלורה והסוכר על להבה נמוכה כחצי שעה ומצננים היטב.
 7. לאחר עשרים וארבע שעות, מעבירים את השוקולד הלבן לקערת המיקסר יחד עם מאה עשרים וחמישה גרם של דבש הפסיפלורה ומקציפים שלוש עד ארבע דקות לקבלת קרם.
 8. מעבירים את הקרם לשק זילוף ומזלפים על הבסיסים. שומרים בקירור להתייצבות.
 9. ממיסים את השוקולד המריר במיקרוגל וטובלים את הקרמבואים בשוקולד המומס.
 10. נותנים לשאריות השוקולד לטפטף חזרה לכלי ושומרים בקירור עד להגשה.
 11. להגשה, מוזגים מעט מהדבש פסיפלורה על הצלחת ומעליו מניחים את הקמבו.
תגובות פייסבוק

22 תגובות

 1. יאללה, נמאס לי להגיד לך כבר מזל טוב… וחוץ מזה די לשחיתות! כמה אפשר עם המתכונים המושחתים האלה? למה לא מתחשבים כאן במאותגרים משקלית? אתה יודע כמה אני צריך לרוץ בחדר כושר בכדי להוריד קרמבו אחד כזה?
  דבר אחד אני לא מבין – מה זה בוסית פודית? או שאני מפספס משהו?

 2. איזה פוסט מהמם !
  מזל… מזל שהתמונות לא משמינות …
  אחרת לא הייתי נכנסת בדלת רחמנא לצנונית …
  ענק, הפוסט הזה פשוט ענק!
  חיבוק גדול ממני.

 3. היי, כמו כולם כאן גם אני חושבת שאתה גדול!! רק מה אני דורשת את ליטרת הבשר שלי כאן ועכשיו – קערת הפסיפלורות שלך ממש שבתה את ליבי – כי זה אחד הדברים הראשונים שאני קולטת מעבר לרושם הראשוני של המנה – בתוך מה היא מוגשת או מה יש לידה ומסביב – אז בבקשה צלם אותה שוב בהזדמנות מפוזה אחרת – סתם שיהיה יפה… ושמחתי גם לגלות שגם אצלך הפסיפלורות לא אחידות בצבע – אני עושה קטיף אצל אחי במושב כל סופש ואני כל הזמן מקניטה אותם על כמה שהם גננים גרועים.. אז הינה הצלת את כבודם….
  ושוב – מזל טוב! המשך לפנק את כל מי שבא לך…

 4. אין מה לומר, פשוט מדהים!
  התמונות מעלפות
  והקרמבו הזה נראה כמו גן עדן על צלחת
  כל מה שנותר הוא רק לפנטז… 🙂 מושלם

 5. וואו. נראה ממש, אבל ממש טעים.
  חבל שלי אין שכנים עם פסיפלורה 🙂
  אה.. ולגבי על השולחן – גם אני הפסקתי את המנוי בגלל שהמון מתכונים לא יצאו לי טוב.

 6. וואו. נראה ממש, אבל ממש טעים.
  חבל שלי אין שכנים עם פסיפלורה 🙂
  אה.. ולגבי על השולחן – גם אני הפסקתי את המנוי בגלל שהמון מתכונים לא יצאו לי טוב.

 7. גם אני הייתי בטירוף של קרמבואים הקיץ הזה..עשיתי כל מיני גרסאות וזה באמת ממתק כיפי. בפעם הבאה (אם אקבל אישור של הסועדים) אכין את הגרסה שלך.
  לגבי על השולחן, אני מסכימה איתך במליון אחוז. יש לי כמה ספרים שלהם, ואני תמיד מתייחסת למתכונים שלהם בחשדנות מסויימת, כי כבר כמה פעמים נפלתי.
  אפילו מתכונים שעומדים מאחוריהם קונדיטורים בעלי שם, כמו מיקי שמו, משהו בהם משובש. כתבתי על זה היום בפורום, ספציפית על עוגה של מיקי שמו שלקחתי מספר שלהם.
  בקיצור,אני מסכימה איתך. הם לא מספיק מקצועיים.אני נוהגת משנה זהירות עם המתכונים שלהם.

 8. אויי, המתכון נראה מעלף לחלוטין, למרות שזה נראה מלא עבודה, אבל כ"כ בא לנסות. זה נראה אליפות !!!!!
  ננסה אולי באחד מימי ההולדת הקרובים

השאר תגובה

אל תפספסו פוסטים חדשים. הרשמו לרשימת התפוצה של הבלוג.

פורסם לאחרונה

רוצים להצטרף לקורס הבישול הוירטואלי שלי?

הזנו את כתובת המייל שלכם ואשלח לכם מתכונים חדשים על פעם שיפרסמו

רוצים להתעדכן בעוד דרכים?
%d בלוגרים אהבו את זה: