החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

פסטה, קוביות דלעת עם ערק ועדשים שחורות

יש מאכלים שנוצרים מהצורך לנצל ירקות ששוכבים להם במקרר חסרי מעש. בשבוע שעבר קניתי בשוק דלעת יפה, אך לא יצא לי להכין את התבשיל שעבורו קניתי את הדלעת. על יד הדלעת שכב לו צרור נבול של בזיליקום שנשאר מהרוטב עגבניות שאני מכין פעם בחודשיים לערך ושבתאוריה, צריך להחזיר מעמד כמה חודשים, אבל תמיד הרוטב נגמר לפני שאני מספיק לבדוק כמה זמו הוא מחזיק מעמד.

עיון קצר בספר של חיים כהן והד"ר אלי לנדאו "מבשלים", נתן לי רעיון מה להכין מהדלעת. יש להם מתכון מעולה של דלעת מוקפצת עם מעט ערק. החלטתי להשתמש בזה כבסיס לרוטב לפסטה, שלרוטב הוספתי גם שמן בזיליקום ועדשים שחורות ומה שיצא היה פשוט מעדן, שיכול להיות גם סלט נפלא ללא הפסטה.

נתחיל בהכנת שמן הבזיליקום. נניח צרור קטן של בזיליקום בתוך מעבד המזון עם להב פלדה ונוסיף רבע עד שליש כוס שמן זית.  נפעיל את מעבד המזון ונטחן את הבזיליקום היטב עד שמתקבלת מחית חלקה. את המחית, נעביר למסננת דקה אשר מונחת בתוך כלי. יש לדאוג שיהיה מספיק מרווח בין תחתית המסננת לבין הכלי, על מנת שהשמן יוכל לטפטף לתוך הכלי.
שמן בזיליקום
נניח את הבזיליקום בצד וניתן לגרביטציה לעשות את שלה ובינתיים נתחיל לבשל את העדשים השחורות. בתוך סיר בינוני עם הרבה מים, נניח כוס של עדשים שחורות שטופות ומסוננות ונביא לרתיחה. נבשל את העדשים בערך חצי שעה – ארבעים דקות, עד שהעדשים רכות, אך לא רכות מדי (אתם לא רוצים שהעדשים יתפוררו לכם, אלא שיהיו נגיסות ופריכות בפה).
מבשלים עדשים שחורות
לקראת סוף בישול העדשים, נתבל במעט פלפל שחור גרוס טרי, מלח וכפית כמון. נסיר מהאש ונסנן.
בזמן שהעדשים מתבשלות (וטיפות השמן עדין מטפטפות להן לכלי) נכין את הדלעת. נחתוך את הדלעת לקוביות קטנות בגודל של ס"מ על ס"מ על ס"מ.

מכינים את הדלעת
נחמם מחבת גדולה שתכיל את כל הדלעת וכאשר המחבת חמה, ניקח ארבע כפות מהשמן בזיליקום ונעביר למחבת. נוסיף את קוביות הדלעת ושני גבעולים קטנים של רוזמרין. במידה ויש לכם רוזמרין צעיר ורך, אפשר להוסיף גם כמה עלעלי רוזמרין קצוצים למחבת. נתבל את הדלעת בפלפל שחור גרוס ומלח ונטגן עד שהדלעת מתרככת, אך לא רכה מדי.
כאשר הדלעת מתרככת, נוציא את גבעולי הרוזמרין ונוסיף למחבת בזהירות מעט ערק (כמה – חמש – שש כפות, בהתאם לטעם שלכם). נסו למזוג את הערק למרכז המחבת, הרחק מהלהבה, על מנת לא להעלות את המטבח באש. הערק יתאדה במהירות ותישאר רק הארומה שלו.
הדלעת המטוגנת
בזמן שאתם מטגנים את הדלעת, זה גם הזמן לבשל את הפסטה על פי הוראות היצרן (אני ממליץ בחום על ברילה, אך בכל מקרה, ביחרו פסטה קצרה).
כאשר הפסטה מוכנה, נסננה ממי הבישול (לא שוטפים פסטה שרק בושלה ושהולכים לאכול מיד). נעביר את הפסטה לקערת הגשה ונוסיף את הדלעת והעדשים השחורות ונערבב בעדינות מבלי למעוך את הדלעת.
לפני ההגשה נזלף כמה טיפות שמן בזיליקום על המנה ונקצוץ מעט נענע טריה ונפזר על המנה.
פסטה ברוטב קוביות דלעת ועדשים שחורות עם נענע

גזור ושמור

מצרכים (לארבע עד ש מנות)

 1. ק"ג דלעת (נטו)
 2. כוס עדשים שחורות
 3. חבילת פסטה קצרה
 4. מעט נענע קצוצה
 5. שני גבעולי רוזמרין
 6. שליש כוס שמן זית
 7. צרור בזיליקום
 8. כוסית קטנה של ערק

אופן ההכנה:

 1. לטחון במעבד מזון את הבזיליקום והזמן למחית חלקה ולהעביר למסננת.
 2. בסיר בינוני, לבשל את העדשים השחורות עם הרבה מים עד שהעדשים מתרככות (בין שלושים לארבעים דקות). לתבל את העדשים בפלפל שחור גרוס, מלח ומעט כמון.
 3. לחתוך את הדלעת לקוביות בגודל של ס"מ על ס"מ על ס"מ.
 4. לחמם מחבת גדולה ולהוסיף ארבע כפות של שמן בזיליקום. להוסיף את הדלעת וגבעולי הרוזמרין ולטגן עד שהדלעת מתרככת. כאשר הדלעת מתרככת, נוציא את גבעולי הרוזמרין ולהוסיף למחבת את הערק.
 5. לבשל את הפסטה לפי הוראות יצרן בזמן טיגון הדלעת.
 6. לערבב בעדינות את הפסטה, דלעת והעדשים ולהגיש עם מעט נענע קצוצה.

השאר תגובה