החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

משחקים עם בצק – עוגת שמרים עם בצק כרוך בצורת פתית שלג

השבוע פירסמה מגי גליקר מתכון עוגת שמרים בעיצובים מדהימים שפירסמה אופה רוסיה בשם valentina zurkan. באותו הרגע שראיתי את המאפים ונכנסתי לאתר (לינק בבלוג של מגי) ראיתי אינספור דוגמאות לעיצוב עוגת שמרים שמעולם לא ראיתי ומיד התחלתי לחפש איך לעזעזל מעצבים כאלה עוגות יפות. בחרתי להתחיל עם עיצוב די פשוט, שנראה כמו פתית שלג. הבצק שהכנתי היה בצק שמרים כרוך (למרות שגם בצק שמרים רגיל יתאים). החלק הכי "קשה" בעוגה הזאת זה חיתוך הבצק לעיגול אחיד, אבל זה ממש לא סיפור מסובך.
בצק שמרים כרוך אתם יכולים ללמוד להכין פה (המתכון יספיק בדיוק לעוגה הזאת). אני מודה שלא כל יום אני מכין בצק כרוך, כי זאת בהחלט בצק שדורש השקעה וקצת צומי, אבל התוצאות שלו בהחלט שוות.  אם בחרתם להכין בצק שמרים רגיל ולא בצק כרוך, פשוט קחו בצק שמספיק לשלושה קראנצ'ים סטנדרטיים.
אז אחרי שיש לנו את הבצק המוכן, נחלק את הבצק לשלושה חלקים.  נרדד כל חלק לעלה גדול. יכול להיות שהבצק יתנגד לכם קצת והוא ינסה להתכווץ וזה בסדר גמור. תנו לו לעמוד כמה דקות ואז בלי שהוא שם לב, תבואו מאחוריו בשקט בשקט עם מערוך ותמשיכו לרדד אותו. כמה לרדד אותו אתם שואלים? מספיק גדול שהצלחת הכי גדולה שלכם תוכל לשבת על כולו אבל בלי יותר מידי שולים (כי אנחנו הולכים לחתוך אותו לעיגול ולא רוצים סתם לזרוק יותר מידי שאריות בצק).
אחרי שרידדתם את שלושת עלי הבצק, הניחו אותם אחד על השני ואז הניחו עליהם צלחת ובעזרת סכין חד, חיתכו את שאריות הבצק.

שימו לב לא לרדד את הבצק יותר מידי. בדיוק בגודל של צלחת אוכל גדולה
שימו לב לא לרדד את הבצק יותר מידי. בדיוק בגודל של צלחת אוכל גדולה


הסירו את הצלחת ואת שאריות הבצק.

זהו. החלק הקשה מאחורינו
זהו. החלק הקשה מאחורינו


כעת, ניקח עלה אחד של בצק ונניח אותו על תבנית אפיה מרופדת בנייר אפיה (את העוגה הזאת צריכים לעצב על התבנית, אחרת קשה מאוד לשנע אותה אל התבנית אחרי העיצוב). ניקח את המלית האהובה ונמרח שכבה אחת של מלית. במקרה הזה – שוקולד נוטלה.

מורחים את השוקולד באחידות
מורחים את השוקולד באחידות


לאחר שהמלית מרוחה בצורה אחידה על הבצק, ניקח את עיגול הבצק השני ונניח בעדינות על העלה הראשון, שזה עתה מרחנו בשוקולד. נמרח גם את העלה השני ונכסה אותו בעלה השלישי.
עכשיו מתחיל החלק הכפי. נתחיל בהנחת פקק קטן במרכז הבצק, או כל דבר אחר שיעזור לנו לסמן את הבצק בצורה אחידה. ונתחיל לחתוך את הבצק לארבעה רבעים, מקצה הסימון ועד לשולי הבצק.

מחלקים את הבצק לרבעים
מחלקים את הבצק לרבעים


עכשיו נחתוך כל רבע לשניים:

DSC_9590
יוצרים שמיניות בבצק


וכל שמינית נחתוך שוב לשניים. כאשר מבצעים את החיתוך בבצק חשוב להקפיד לחתוך היטב על מנת שלא ישארו חתיכות בצק שמחוברת אחת לשניה.

שש עשריות בצק
שש עשריות בצק


נסיר את הפקק ונתחיל עכשיו את הכיף האמיתי. נתפוס בכל יד שתי חתיכות בצק צמודות ונתחיל לסובב לכיוונים מנוגדים. את הבצק שמחזיקים בצד ימין נסובב שלושה סיבובים ימינה ואת הבצק שמחזיקים ביד שמאל, נסובב שלושה סיבובים שמאלה. חשוב לסובב את הבצק בו זמנית על מנת שהסיבובים יהיו סימטריים.

סיבוב ראשון
סיבוב ראשון
סיבוב שני
סיבוב שני


לאחר הסיבוב השלישי, נצמיד את הבצק במרכז ואת השוליים שלו, נכניס מתחתיו. את הפינה הימנית התחתונה נעביר פנימה ונהדק אותה לבצק וכנ"ל גם את הפינה השמאלית התחתונה.

סגירת הקצוות
סגירת הקצוות


נחזור על הפעולה הזאת עם שאר הבצק שנותר:

עוגת שמרים - פתית שלג
עוגת שמרים – פתית שלג


נשאיר את העוגה עוד חצי שעה לתפיחה נוספת (ביום חורפי) ולאחר חצי שעה, נדליק את התנור על טמפרטורה של 180 מעלות. כאשר התנור חם, נמרח בעדינות את הבצק בביצה טרופה ואם יש לכם סוכר גבישי (ממש לא חובה) נבזוק מעט ממנו על העוגה.

לפני האפיה
לפני האפיה


נאפה את העוגה 30 דקות ולאחר האפיה נעביר בעדינות לצינון על רשת.

רואים את השכבות של הבצק?
רואים את השכבות של הבצק?
עוגת שמרים - פתית שלג
עוגת שמרים – פתית שלג
עוגת שמרים פתית שלג
עוגת שמרים פתית שלג

השאר תגובה