החיים, מתכונים ומה שבינהם.

מתכון לחזרת בעשר דקות שיגרום לכם לפסיק לקנות את החזרת המוכנה

אחד הטקסים שחזרנו אצלינו בבית פעם בשנה בילדותי היה טקס הכנת החזרת לפני ראש השנה ולפני פסח. כשאני כבר הייתי מספיק גדול הייתי נשלח עם האופניים לכפר ביאליק כדי לקנות חזרת מרבקה שגידלה את החזרת.

רבקה היתה לוקחת אותי לאיזור העבודה מאחורי הבית ושם שוקולת את שורשי החזרת הלבנים – צהבהבים ואני הייתי חוזר איתם מיד הביתה.

באותם הימים של שנות השמונים המוקדמות הבילוי עם חברים אחרי הצהרים היה הרבה פעמים טיול לשדות של כפר ביאליק (שהיתה מעצמת גידול חזרת) ושם היינו מנסים לעקור את החזרת מהשדות אבל כל מה שהצלחנו לעקור היו שורשים דקיקים, כמו זרדים וחסרי שימוש.

שורש חזרת
שורש חזרת

הכנת חזרת בבית

כאשר הייתי חוזר מהכפר עם החזרת של רבקה, החל טקס הכנת החזרת. ראשית ,אמא שלי העמידה סיר עם סלקים ומטחנת הבשר הוצאה מהארון והוצאה לכניסה לבית. אני זוכר את אבא שלי טוחן את החזרת וכולו דומע כתוצאה החריפות שנישאה באויר.

שנים אחרי, באחת הפעמים שהתנדבתי בפרוייקט כרובית (פרוייקט של הכנת מנות מבושלות לנזקקים לפני החגים) יצא לי להכין מאות מנות של חזרת, ומה אומר – עדיף לשבת לקרוא ספר בתוך אוהל אב"כ צהלי מאשר לטחון כמויות אדירות של חזרת.

איך לבחור את החזרת

כשאתם בוחרים שורשי חזרת אצל הירקן, בסופר או אצל המגדל, בחרו שורשים יפים ומוצקים שמתנגדים לכם אם אתם מנסים לכופף אותם. במידה והושרש מתכופף בנסיונות הכיפוף שלו, זה סימן שזה שורש שכבר הרבה זמן מחוץ לאדמה.

לטחון או לגרר?

הכנת חזרת לוקחת משהו כמו 10 דקות עבודה והחלק "הקשה" הוא לגרד את שורש החזרת. אם אתם עושים כמות משפחתית אפשר בלי בעיה לגרד את החזרת על החלק העדין של הפומפיה, אבל אפשר לטחון אותה גם במעבד מזון, למרות שאישית אני מעדיף את המרקם שמתקבל מהפופיה העדינה. בכל מקרה, חשוב לעבוד במקום מאוורר מאחר והחזרת פולטת במהלך הטחינה שלה חריפות אדירה (בהנחה וזאת חזרת טרייה ולא אחת שעמדה הרבה זמן)

אני זוכר את אבא שלי מכין חזרת לכל המשפחה (המורחבת) ואז הוא היה יושב מול המטחנת בשר ובוכה בכי תמרורים.

הכנת חזרת בבית
הכנת חזרת בבית

איזה סלק להוסיף לחזרת?

יש כאלה שאוהבים לגרר סלק חי, שלדעתי נותן חזרת קצת יותר חיוורת מאשר סלק מבושל או צלוי. בגלל שאנחנו רוצים לחסוך זמן לפני ארוחת פסח או ראש השנה, הכי נוח להשתשמש בסלק בוואקום. קחו סלק אחד או שניים (תלוי בכמה חזרת אתם מכינים) וגרדו אותו על פומפיה ושלום על ישראל.

אל תוסיפו את כל הסלק בבת אחת. תהיו אמיצים, תטעמו מעט המחזרת ולפי רמת החריפות של החזרת או של כמה חריף אתם אוהבים, תוסיפו את הסלק המגורר.

גירור סלק
גירור סלק

איך לתבל חזרת?

היופי שבהכנת חזרת ביתית זה שלא באמת צריכים מתכון לחזרת כדי להכין אותה וכל אחד יכול להכין אותה לפי רמת החריפות שהוא אוהב. אוהבים פחות חריף? שימו יותר סלק. יותר מתוק? טיפה יותר סוכר. חזרת זה המתכון הקלאסי של "לשים כמה שתופס".

אני בדרך כלל שם על כל כף חומץ כפית אחת של סוכר ומוסיף חומץ עד שהחזרת מקבלת מרקם מספיק "רטוב" ולא יבשה מידי ואז מוסיף את הסוכר וקורט מלח. מרגע זה זה רק עניין של לטעום ולתקן את הטעמים עד שאתם מגיעים לאיזון.

חזרת
חזרת

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: