החיים, מתכונים ומה שבינהם.

מרק תפוחי אדמה ומנגולד

המרק הזה, הוא על הגבול הדק שבין מרק תפוחי אדמה למרק ירקות. יש בו בעיקר תפוחי אדמה (מכאן שמו) ועל מנת לתת לו את המרקם המיוחד, הוא מוסמך במעט קורנפלור. השילוב של המנגולדד לא הכרחי ואם אתם לא מחובבי הירק, תרגישו חופשי לוותר עליו. כמו מרקים אחרים, את כל ההכנות יש להכין לפני תחילת הבישול על מנת שבזמן ההכנות, מלא תשומת הלב תהיה מופנית למרק.
נתחיל בקילוף וקיצוץ של בצל אחד בינוני. שלא כמו במרקים מרוסקים, שמרקמם חלק, את המרק הזה לא ניטחן בסוף, לכן יש לקצוץ דק את על הירקות.

ניקח גם חמש שיני שום ונקצוץ דק. אם אתם רוצים להשתמש בכותש שום – תרגישו חופשי. אני מעדיף את המרקם של השום הקצוץ.

נניח את השום הבצל בקערה קטנה ונשמור בצד.
עכשיו ניקח ראש סלרי גדול ויפה (ולא את המצ'וקמקים שיש בסופרים), נקלוף אותו ונחתוך לקוביות קטנות. מה זה קטנות? שלושה – ארבעה מ"מ. אבל אני לא אבוא למדוד לכם.

/>
עכשיו, כדי לתת קצת צבע למרק, ניקח גם גזר אחד ונחתוך לקוביות. אני מצאתי שהשיטה הכי טובה לחתוך את הגזר לקוביות, היא לחתוך חתיכה קטנה לאורך הגזר על מנת ליצור בסיס יציב. נעמיד את הגזר על הבסיס ונפרוס רצועות לאורכו של הגזר. עכשיו, ניקח כל רצועה ונחתוך לקוביות.גם את הגזר והסלרי נניח בצד (אפשר ביחד).
כעת, ניקח שלושה תפוחי אדמה ונקלפם. את תפוחי האדמה נחתוך גם לקוביות, מעט יותר גדולות מקוביות הסלרי ונשמור בכלי עם מים, על מנת למנוע את השחרתם וגם כדי לשטוף את העמילן.

עכשיו, אם בחרתם להכין את המרק עם מנגול, קחו צרור יפה של מנגולד והסירו את החלק הסיבי התחתון של המנגולד. את העלים הנותרים, קיצצו גס.

עכשיו, נחמם כמה כפות שמן זית בסיר גדול וכאשר השמן חם, נוסיף את הבצל והשום ונטגנם קלות עד שיתחילו להזהיב. נוסיף את קוביות הסלרי והגזר ונאדה עוד מספר דקות עד תחילת ריכוך הירקות. נוסיף את קוביות תפוחי האדמה ונטגם עוד כשלוש – ארבע דקות. יחד עם תפוחי האדמה, יש להוסיף גם עלעלים ממספר גבעולי תימין.
נוסיף ארבע ליטר מים או ציר עוף, או חצי – חצי ואת עלי המנגולד וננמיך את הלהבה ונבשל את המרק כשלושים דקות, עד לריכוך תפוחי האדמה. את המרק נתבל בפלפל שחור גרוס, מלח ומעט אגוז מוסקט. על מנת להסמיך את המרק, ניקח כף קורנפלור ונמיס היטב בחצי כוס מים. את הקורנפלור נערבב במרק ונבשל עוד כשתיים עד שלוש דקות.

נטעם את המרק ונתקן תיבול על פי הצורך.

גזור ושמור

מצרכים (לשש עד שמונה מנות)

 1. שלושה תפוחי אדמה חתוכים לקוביות של חצי ס"מ
 2. ראש גדול של סלרי חתוך לקוביות קטנות
 3. גזר חתוך לקוביות
 4. צרור קטן של מנגולד קצוץ גס
 5. עלעלים מארבעה גבעולי תימין
 6. בצל גדול קצוץ דק
 7. חמש שיני שום קצוץ דק
 8. שלושה – ארבעה ליטרים מים או ציר עוף
 9. כף קורנפלור

אופן ההכנה:

 1. לטגן את הבצל והשום בכמה כפות שמן זית עד להתחילת הזהבת הבצל.
 2. להוסיף את הסלרי והגזר ולטגן עד לתחילת ריכוך הירקות.
 3. להוסיף את תפוחי האדמה והתימין ולטגן עוד מספר דקות.
 4. להוסיף את הנוזלים ואת המנגולד ולבשל כשלושים דקות עד שתפוחי האדמה רכים.
 5. לתבל בפלפל שחור, מלח ומעט מוסקט.
 6. להמיס את הקורנפלור במעט מים, להוסיף למרק ולבשל עוד שתיים – שלוש דקות.

בתאבון.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: