החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

ארוחת יום הולדת – מנה עיקרית

למנה הראשונה – חזה עוף צרוב ברוטב סאטה
כשחיפשתי מתכון להכין למנה העיקרית, חיפשתי משהו קל להכנה אך יחד עם זאת מרשים וטעים. תוך כדי דיפדוף בגזרי המתכונים ששמרתי לי מעל השולחן, ניתקלתי במתכון הזה. במתכון יש שימוש בכוס ברנדי פשוט לבישול, אולם בגלל שלא היה לי ברנדי פשוט לבישול, נאלצתי להתעלם מקריאות חברי ולהשתמש בברנדי בן למעלה מארבעים שנה, שיושן בחביות עץ (דוד שלי, ניהל פעם יקב גדול בארץ והיה יינן בכמה יקבים אחרים ובאחד היקבים שבהם עבד הוא מצא חבית ברנדי ישנה. מאחר ואני לא שתיין ברנדי גדול, ניצלתי את הברנדי הזה לבישול).
הסוד בהצלחת המתכון, הוא שימוש בנתח בשר איכותי. שום רוטב, טוב ככל שיהיה לא יפצה על בשר לא איכותי. אם כבר בחרתם להשקיע במנה שבה הבשר הוא המרכיב העיקרי, שווה גם להשקיע בבשר איכותי, וכאשר מדובר על בשר איכותי, שמתי פעמיי ללימוזין ברמת ישי וקניתי נתח של שני ק"ג של סינטה.  יש להסיר את השומן העוטף את הנתח ולפרוס אותו לפרוסות דקות, בעלות עובי של חצי ס"מ (אפשר לבקש גם מהקצב לפרוס את הבשר עבורכם)
פורסים את הסינטה
בין אם אתם פורסים את הנתח בעצמכם או מבקשים מהקצב לפרוס את הנתח עבורכם, יש להוציא את הבשר מהמקרר לפחות שעה לפני ההכנה על מנת שהבשר יגיע לטמפרטורת החדר. את הבשר הפרוס, נניח בתוך קערה גדולה ונתבל במעט פלפל שחור ומלח. נוסיף לקערה כוס קורנפלור ונערבב היטב, כולל בין פרוסות הבשר, אשר נדבקות אחת לשניה.
מערבבים עם קורנפלור
ניקח פרוסת בשר, ננער את שאריות הקורנפלור ונעביר את פרוסת הבשר לקערה נקייה.

שומרים את הבשר הנקי בקערה
כעת ניקח מחבת גדולה (רצוי מחבת ברזל או מחבת אחרת בעלת יכולות אגירת חום טובה (אני ממליץ בחום על מחבתות WOLL בעלות ציפוי הטיטניום אשר שום דבר לא נדבק עליהן וקל מאוד לנקותן). נלהיט את המחבת וכאשר המחבת חמה מאוד, נוסיף מעט שמן. נניח את נתחי הבשר על המחבת ונצרוב כדקה עד דקה וחצי מכל צד.
צורבים את הבשר על המחבת
את הבשר המוכן נשמור במקום חמים עד לסיום הכנת כל הבשר.
לאחר סיום הכנת הבשר, ננקה את שאריות השמן מן המחבת ובזהירות רבה נמזוג כוס ברנדי למחבת. רצוי מאוד להסיר את המחבת מהאש בזמן מזיגת הברנדי על מנת שהמטבח לא יעלה באש אם הברנדי ידלק. כאשר הברנדי בתוך המחבת, נטה מעט את המחבת לכיוון הלהבה ונדליק את הברנדי. רצוי לא לספר לאורחים מה אתם הולכים לעשות ולא להרוס להם את אפקט ההפתעה. זהירות! הלהבה מאוד מאוד גבוהה בשלב זה.
מדליקים את הברנדי
כאשר הלהבה נכבת, נחזיר את המחבת לאש ונוסיף שני קרטונים של שמנת מתוקה (צימחית לשומרי הכשרות), כוס של רסק תפוחים (יש לקנות שישיות של קופסאות פלסטיק קטנות של רסק תפוחים מעולה), שתי כפות חרדל דיז'ון עם גרגירים, פלפל שחור, מלח ומעט אגוז מוסקט מגורד.
מערבבים את כל חומרי הרוטב
נבשל את הרוטב כשלוש – ארבע דקות עד שכל חומרי הרוטב מתערבבים והרוטב מסמיך ונעביר את הרוטב לכלי הגשה.
סינטה צרובה ברוטב ברנדי, תפוחים, שמנת וחרדל
לקינוח – קרמבו פסיפלורה

גזור ושמור

מצרכים (לשמונה עד עשרה סועדים)

 1. שני ק"ג סינטה נקייה משומן ופרוסה לפרוסות בעובי חצי ס"מ.
 2. כוס קורנפלור
 3. כוס ברנדי לבישול
 4. שני קרטונים של שמנת מתוקה (סה"כ חצי ליטר)
 5. שתי כפות חרדל דיז'ון
 6. כוס רסק תפוחים
 7. פלפל שחור ומלח
 8. אגוז מוסקט.

אופן ההכנה:

 1. להוציא את הבשר מהמקרר כשעה לפני ההכנה.
 2. לתבל בפלפל שחור ומלח ולערבב היטב עם הקורנפלור.
 3. לנער את שאריות הקורנפלור ולהניח את הבשר בקערה נקיה.
 4. להלהיט מחבת ברזל ולשמן במעט שמן.
 5. לצרוב את הבשר כדקה וחצי מכל צד.
 6. לאחר טיגון כל הבשר לשפוך את שאריות השמן מהמחבת.
 7. למזוג בזהירות רבה את הברנדי למחבת ולהדליק את הברנדי.
 8. לאחר כיבוי הלהבה להוסיף את שאר חומרי הרוטב ולערבב היטב.
 9. לבשל את הרוטב כשלוש דקות עד להסמכתו.

זהו! חסל סדר יום הולדת לשנת 2009

השאר תגובה