החיים, מתכונים ומה שבינהם.

אבא, קשה לך איתנו, בלי אמא?

טוב, לא להיבהל. השבוע, יוצא לי לבלות זמן איכות עם ילדי, מאחר ואימם (שהיא ממש במקרה אשתי) נמצאת בארה"ב של אמריקה מטעם העבודה. היום בזמן ארוחת הערב, הבת הגדולה שלי, שהיתה לפני חודש בת חמש, שואלת אותי: "אבא, קשה לך איתנו, בלי אמא?". ילדה כל כך מדהימה, וכל כך מודעת למה שקורה סביבה. ולכבוד זה שאמא לא בבית, יש לנו השבוע לו"ז צפוף: היום אופים בורקס, יום רביעי מכינים עוד פעם מרשמלו (הפעם ורוד) ויום חמישי מכינים קרמבו.

מעדנות הוציאו בצק עלים חדש המבוסס על חמאה (טוב, אני לא יודע אם זה באמת חדש, השבוע ראיתי את זה בסופר בפעם הראשונה) והחלטתי לנסות ולאפות לילדים בורקס. אני חייב לציין שאפשר להכתיר את בצק העלים הזה כמוצר השנה (והלוואי והייתי מקבל משהו ממעדנות על הפרסום הזה).

את הבצק הפשרתי במקרר, ולמרות שהבצק מרודד, אני נוהג לרדד את הבצק על משטח מקומח לפני שאני חותך אותו. את הבצק המרודד יש לחתוך לריבועים באורך שמונה עד עשרה ס"מ. (ושוב, עוד פעם כל הכבוד למעדנות. הבצק מאוד נוח לעבודה וממש מרגישים את ההבדל בין הבצק הזה לבצק העלים הרגיל שלהם)

הפעם, הכנתי מלית ממספר גבינות שמצאתי במקרר: בערך כמות שווה של גבינת קשקבל, פתיתי גבינה צהובה עמק וגבינת קוטג' שכולן עורבבו עם חלמון ביצה.

בעזרת כפית, יש להניח מעט מהמלית במרכז כל ריבוע בצק.


לאחר פיזור המלית, נקפל את אחד מקודקודי הריבוע, כלפי הקודקוד הנגדי, ובעזרת האצבעות, נשטח מעט את המלית.

את הבורקסים המוכנים, נמרח במעט ביצה טרופה ונבזוק מעט שומשום.

את הבורקסים, נעביר לתבנית ונאפה בתנור שחומם מראש לטמפרטורה של מאה ושמונים מעלות. את הבורקסים יש לאפות עד שיזהיבו וזה יקח בין חמש עשרה לעשרים דקות, בהתאם לתנור (בזמן שהבורקס בתנור, אפשר לצאת לגינה ולקטוף מעט בצל ירוק).

אני מוכרח לציין שהבצק עלים היה פשוט הפתעה מצויינת והעבודה איתו מאוד נוחה והטעם שלו טעים במספר סדרי גודל מהבצק עלים הרגיל.

ניצול שאריות – אוזני חזיר

מהשאריות של הבצק (מה שלא הפך להיות בורקס בסופו של דבר), הכנתי אוזני חזיר. מעדן קליל להכנה, מבצק עלים וסוכר.

את הבצק עלים, מרדדים לעלה דק ובוזקים עליו סוכר. בדמיון מחלקים את הבצק לארבע חלקים שווים לאורכו (נקרא להם מלמעלה למטה חלק 1, חלק 2, חלק 3, וחלק 4). את חלק 1 נקפל על חלק 2 ואת חלק 4 נקפל על חלק 3 (תאמינו לי, זה יותר פשוט ממה שזה נשמע – זה כמו ההתחלה של קיפול שמונה של סמיכה צבאית).

על הבצק המקובל, נזרה עוד סוכר ונרדד את הסוכר על הבצק. לאחר רידוד הבצק בפעם השניה, נקבל שוב, כל רבע לרבע הקרוב אליו. בשלב הזה, בעזרת סכין חדה, נפרוס את הבצק לפרוסות בעובי של חצי ס"מ ונסדר את פרוסות הבצק בתבנית. קחו בחשבון שבזמן האפיה, המאפים נפתחים מעט ולכן יש לשמור מרחק אחד מהשני

את העוגיות יש לאפות בתנור החם (מהבורקס) במשך חמש עשרה דקות, עד שהבצק מקבל גוון זהוב.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: