החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

ריבת משמש של תחילת הקיץ – בואו ללמוד לשמר את הקיץ

כל שנה, ברגע שנקטף המשמש הראשון מתחיל מסע האיומים שאוטוטו נגמרים המשמשים. נכון, העונה שלהם נמשכת רק חודשיים – שלושה, אבל למה אף אחד לא מדבר על כמה העונה של השסק קצרה? משמש הוא פרי שנושא בחובו זכרונות ילדות. הוא מזכיר את העץ של השכנים, שהייתם קוטפים את הפרי ברגע שראו זכר לצבע הצהוב של המשמש. חמוץ חמוץ, אבל כילדים זה היה הדברים הכי טעים בעולם. הוא מזכיר לכם את העץ של החברים, שם כבר אכלתם משמשים שהבשילו על העץ וטעמם עז כטעם גן העדן. הוא מזכיר לכם איך התפלחתם לחצרות כדי לאכול פרי הישר מהעץ ולפעמים לגלות גם חיות אחרות שנשאו חיבתן אל הפרי הזה, אבל הוא בעיקר מזכיר לכם, את ריבת המשמש של סבתא שלכם.

אבל היום אנחנו פה כדי להכין ריבת משמש. אם אתם גם אוהבים להכין ריבות ורוצים לשמור קצת (או הרבה) את הפרי הטעים הזה לימים קרירים יותר, אז בואו ונכין ריבת משמש כתומה זרחנית ואז נוכל להתענג על הפרי לאורך כל השנה. אולי בהזדמנות אני גם אספר איך כמעט גרמתי למישהי לבכות אחרי שנתתי לה לטעום מהריבת משמש שנשארה לי מלפני שנתיים.

הדבר הכי חשוב כשמכינים ריבה באופן כללי וריבת משמש בפרט, זה לבחור משמשים בשלים, אך עדין קשים. כלומר, לא משמשים שקטפו מהעץ כדי למכור בתחילת העונה ביוקר. אלו משמשים חמוצים שלא טובים להכנת ריבה. גם משמשים רכים מידי לא טובים לריבות. אתם צריכים למצוא משמשים שמצד אחד הם בשלים ומתוקים, עם טעם עז של משמש אך מצד שני, מעט מוצקים וטיפונת רכים.

בוחרים משמשים כתומים ובשלים.

את המשמשים נשטוף היטב ונגלען. אם הילדים שלכם עדין משחקים בגוגואים תנו להם לשחק  (וסימן שאתם בני 80) … ניקח את חצאי המשמשים ונחתוך אותם לרבעים או שישיות בהתאם לגודל המשמש.

ריבת משמש מושלמת

להכנת ריבת משמש אפשר להשתמש בפקטין ואפשר גם ללא. הפקטין הוא רב סוכר שבסביבה חומצית יוצר ג׳ל שבעצם עוזר לקרוש את הריבה. מוזמנים לקרוא עוד על פקטין במדע בצלחת. את הפקטין אפשר לקנות בחנויות המתמחות לציוד בישול והוא מאפשר את קיצור זמן הבישול של הריבה ולהשתמש בפחות סוכר, מה שיתן לכם ריבה כתומה יותר עם צבע משגע ופחות צבע קרמלי של הסוכר.

את הפקטין מערבבים עם הסוכר (אחרת תקבלו גושים של פקטין בריבה).

מוסיפים את הסוכר למשמשים

אחרי שחתכנו את המשמשים, נסדר בתוך סיר עם תחתית עבה, שכבות של סוכר וריבה ונביא את הריבה לרתיחה. חשוב מאוד בתחילת הבישול לערבב היטב את הריבה על מנת למנוע ממנה להישרף, לפני שהסוכר נמס. תאמינו לי שלזרוק לפח סיר עם 3 ק״ג פרי זה די מבאס. מספיק שהפרי טיפה נשרף כדי להרוס את כל הריבה.

מקפידים לערבב בזמן הבישול של הריבת משמש.

איך לעקר צנצנות

בזמן שהריבה מתבשלת, ניקח כמה צלוחיות קטנות ונכניס למקפיא וניקח את הצנצנות שלנו ונעקר אותן. ישנן ארבע דרכים עיקריות לעקר את הצנצנות ואם אתם רוצים ריבות עם חיי מדף ארוכים, אל תעיזו לוותר על העיקור.

דרך א׳ לעקר צנצנות היא בעזרת מעט אלכוהול. צקו לתוך הצנצנת מעט אלכוהול, סיגרו את הצנצנת ונערו היטב. את האלכוהול, העבירו לצנצנת הבאה וחזרו על התהליך.  הייתרון של שיטה זאת הוא שלא צריך לחמם את הצנצנות ונוח אחרי זה לעבוד איתן.

דרך ב׳ לעקר היא להכניס את הצנצנות לתנור ו״לאפות״ אותן כעשר דקות. בשיטה זאת חייבים לצנן היטב את הצנצנות אחרי העיקור על מנת שלא יסדקו או יתנפצו כאשר מניחים אותן על משטח העבודה בגלל הפרשי טמפרטורה. את המכסים הכניסו לקערה עם מים רותחים.

דרך ג׳ לעקר היא לצקת מים רותחים לתוך הצנצנות. הניחו את הצנצנות על משטח עבודה ומיזגו מעט מים רותחים. אתם לא רוצים ליצור שוק טרמי. אחרי כחצי דקה, מלאו את הצנצנת עד סופה במים רותחים והשאירו לחמש דקות. לאחר חמש דקות, שיפכו את המים והניחו את הצנצנות הפוכות על מגבת נקייה.

דרך ד׳ לעקר היא לשטוף טוב טוב את הצנצנות ולאחר מילוי הריבה, להכניס לסיר מכוסה מים רותחים ולבשל עוד כעשר דקות. בשיטה זאת אתם חייבים לוודא שהצנצנות שלכם אטומות.

עכשיו, כשיש לנו צנצנות מוכנות למילוי, נמשיך לבשל את הריבה בערך 35 דקות על להבה בינונית. אתם לא רוצים רתיחה חזקה, אבל אתם כן רוצים לאדות חלק מהנוזלים. לאחר שהריבה הגיעה לרתיחה, נוסיף 4-5 כפות של מיץ לימון ונערבב היטב. הלימון יעזור לפקטין להתחיל לפעול.

בדיקות ריבה
בדיקות ריבה

זוכרים שיש לכם במקפיא צלוחיות? עכשיו הגיע הזמן ל״מבחן הצלחת״. ראשית נכבה את האש. אתם לא רוצים להמשיך לבשל את הריבה מעבר למה שצריך. ניקח מעט ריבה ונניח על צלחת קפואה ונמתין בסבלנות 5 דקות. לאחר 5 דקות, נעביר אצבע דרך הריבה. במידה והפס נשאר פתוח ולא נסגר מיד, הריבה מוכנה. אם הפס נסגר מהר, נדליק שוב את הסיר עם הריבה ונבשל עוד מספר דקות ונחזור על מבחן הצלחת עד שהריבה תהיה מוכנה.

כאשר הריבה מוכנה, נמלא את הצנצנות המעוקרות וניזהר ששפתי הצנצנת תשארנה נקיות. נסגור את הצנצנות ונשאיר אותן הפוכות עד לצינון מוחלט.

ממלאים את צנצנות הריבה
ממלאים את צנצנות הריבה

במידה ויש לכם צנצנות אטומות, מלאו סיר גדול, שיכול להכיל את כל הצנצנות, במים והביאו אותם לרתיחה. כאשר המים רותחים, הכניסו את הצנצנות בעדינות ובשלו כ-10 דקות. הוציאו המהמים והריבה שלכם מוכנה.

עיקור צנצנות לריבת משמש
עיקור צנצנות לריבת משמש
ריבת משמש
ריבת משמש
ריבת משמש

ריבת משמש של תחילת הקיץ

הדפסת המתכון
ריבת משמש כתומה ומושלמת.
מנה: ריבות
סוג מטבח: ישראלי
זמן הכנה ואירגון: 10 minutes
זמן בישול / אפייה: 35 minutes
Total Time 45 minutes
כמות מנות: 4 צנצנות

מצרכים:

 • 1 ק״ג משמשים
 • 600 גרם סוכר
 • 1 כף פקטין (אופציה)
 • 4 כפות מיץ לימון

אופן ההכנה:

 • לגלען את המשמשים ולחתוך כל חצי משמש ל-4 או 6 חתיכות.
 • במידה ומשתמשים בפקטין, לערבב היטב את הסוכר עם הפקטין.
 • לסדר בסיר בעל תחתית עבה שכבות של משמשים וסוכר.
 • להביא את התערובת לרתיחה תוך כדי ערבוב (בעיקר בהתחלה, עד שהסוכר נמס, על מנת לא לשרוף את המשמשים).
 • כאשר הריבה מתחילה לרתוח, להוסיף את הסוכר ולבשל על להבה בינונית – נמוכה עוד 35 דקות.
 • בזמן שהריבה מתבשלת, להכניס לקפיא 2 צלוחיות.
 • לקראת סוף הבישול, לכבות את האש ולצקת מעט ריבה על צלוחית קפואה.
 • להמתין 5 דקות ולהעביר אצבע בריבה. הפס שנוצר צריך להישאר פתוח. במידה והריבה נוזלית מידי, להמשיך לבשל ולבדוק שוב.
 • להעביר לצנצנות מעוקרות ולהפוך עד שהריבה הצטננה.

השאר תגובה