החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

ביקורה של הדודה – אפילוג: קרם קרמל תפוז

אחד הדברים החשובים ביותר בארוחה, אם לא החשוב מכולם, זה הקינוח. זה הטעם האחרון שיזכר מהארוחה ואסור להקל ראש בבחירת הקינוח אשר חייב להתאים לארוחה. אני לא הייתי הולך על קינוח עתיר שוקולד/שמנת/סוכר אחרי ארוחה כבידה (אלא אם כן, אתם רוצים להרוג את האורחים שלכם, או לגרום להם להישכב לכם על הספה ולפתוח את כפתורי המכנסים). מאחר הארוחה היתה יחסית קלה, בחרתי ללכת על קרם קרמל. קינוח קליל להכנה, אפשר להכינו מבעוד מועד.

להכנת הקרם, נצטרף כלים אישיים, אשר ניתן להכניסם לתנור (וכמובן לאפות בהם). אחד הבאגים שלי, זה שאני בוחר מתכונים לא בהכרח לפי הציוד שיש לי בבית, אלא, לפי איך שהמתכון נראה לי. זה שאין לי איזה זהו אביזר ספציפי להכנת המתכון, זאת לא בעיה… וכך קרה לי כבר עם הכלים האישיים לקרם הקרמל, שנקנו לפני עשור לערך במיוחד עבור קרם הקרמל, ועכשיו, אחרי עשור הם יזכו לארח בתוכם, בפעם השניה, קרם קרמל (לא שהכלים לא שימושיים לדברים אחרים).

הקרם עצמו, מאוד פשוט להכנה, לא דורש יותר מדי התעסקות והסיכוי לפשל בו, די קטן. מאחר ושמו של הקרם, מעיד על תוכנו, נתחיל להכין את הקרמל. בסיר בעל תחתית עבה, נהפוך כוס סוכר (כוס של מאתים וחמישים מל"ל) יחד עם חצי כוס מים לקרמל ענברי.  בתחילת הבישול, יש להקפיד לערבב היטב את הסוכר והמים עד להמסה מוחלטת של הסוכר, אך מהרגע שהסוכר נמס, אפשר להפסיק את הערבוב ולבשל עד קבלת הקרמל הענברי. ישנה עוד אפשרות להכנת הקרמל, בשימוש עם פחות נוזלים, אולם הסיכון הדרך הזאת הוא שהקרמל ישרף מאוד מהר במידה ולא ישגיחו עליו.

כאשר הקרמל מוכן, יש לצקת את הקרמל לכלים חסיני חום (הכמות תספיק לעשרה עד שנים עשר כלים אישיים), אשר ניתן לאפותם בתנור. הכלים צריכים להיות כלים אישיים, בנפח של חצי כוס. לאחר יציקת הקרמל לכלים, יש לנערב בעדינות את הכלי ולפזר את הקרמל בצורה אחידה ככל הניתן על תחתית הכלי. את ציפוי הכלי, יש לעשות במהירות, לפני שהקרמל מתמצק.

זה הזמן לחמם את התנור לטמפרטורה של מאה ושישים מעלות.

השלב השני בהכנת הקרם, הוא הכנת הקרם עצמו ובשביל זה, בקערה בינונית, נטרוף בעזרת מטרפה ארבע ביצים וארבעה חלמונים יחד עם שישים גרם אבקת סוכר (שזאת שקית של מאה גרם, פחות 4 כפות) עד שמתקבלת תערובת אחידה.

לאחר שטרפנו את הביצים ואבקת הסוכר, נוסיף גרידה מתפוז אחד (מי שרוצה קרם קרמל קלאסי, יכול לוותר על התפוז)


בסיר קטן, נרתיח שלוש כוסות חלב וכוס מיץ תפוזים, וכאשר הנוזל מגיע לסף רתיחה, נמזוג באיטיות את הנוזל לתערובת הביצים תוך כדי ערבוב מתמיד עם המטרפה. נוסיף כפית תמצית וניל איכותית, או חצי כפית מחית וניל.

במידה ולא מעונינים בטעם התפוזים, פשוט מחליפים את כוס מיץ התפוזים בכוס חלב.

את הבלילה, ניצק בזהירות לכלים ונסדר את הכלים האישיים בתוך תבנית התנור, או תבנית עמוקה אחרת וניצק מים  (לתוך התבנית ולא לכלים האישיים) עד לגובה של מחצית הכלים האישיים. מטרת המים היא למנוע מצב, בו הקרם הקרוב לשולי הכלי, יהיה מוכן לפני שהקרם שבמרכז הכלי מוכן.

יש לאפות את הקרם בארבעים דקות או עד למצב בו סכין הננעצת במרכז הכלי, תצא יבשה. לאחר האפיה, יש להוציא את הקרם המוכן מהתנור ולשמור בקירור עד להגשה.

לפני ההגשה, יש לעבור עם סכין חדה לאורך שולי הכלי ולהפריד את הקרם מהכלי ולהפוך בעדינות את הכלי לצלחת הגשה אישית.

אם הכנתם את הקרם עם התפוזים, אפשר לעטר את הקרם במספר פלחי תפוזים.  (כמובן ללא הציפה), או לשניתן לפרוס תפוז, עם קליפתו על מנדולינה ולבשלו בסירופ סוכר ולהגיש יחד עם המנה.

לאחר פילוט התפוז, נניח פלח תפוז על כל מנה.

סוף דבר

לאחר שמרק האפונה כבר היה מוכן, פתאום נפל לי האסימון שאני הולך להכין מרק אפונה להולנדית, אולם בסופו של דבר, הדודה לא הגיעה…

השאר תגובה