החיים, מתכונים ומה שבינהם.

סתם קרואסון

דמיינו לעצמכם, עלה של מלווח, מופשר למחצה, מרוח בשוקולד למריחה ואז נחתך לשמניות. גלגלו כל שמינית מהחלק הרחב לכיוון השפיץ לצורת קרואסון ועכשיו השליכו את הדמיון הזה לפח. קרואסון טוב, לא קונים במאפיות של הסופרים, שם הוא לרב על בסיס מרגרינה. קרואסון אמיתי צריך להיות על בסיס חמאה ורצוי מאוד לאכול אותו ממש ממש טרי.

השבוע, במסגרת ארוחת בוקר שהכנתי לכמה אורחים, אפיתי בריושים אישיים במילוי שוקולד. הפעם לקחתי מתכון מאחד מספרי הבישול שלי וכבר, תוך כדי ההכנה הרגשתי איך אני הולך לזרוק לפח מגש שלם. האינטואיציה אמרה לי שמשהו לא בסדר, אבל המשכתי לפי המתכון. לאחר לילה במקרר, הבצק לא תפח. המשכתי… קיוויתי שהתפחה מחוץ למקרר תעיר את השמרים ואכן, הבצק הראה סימני חיים קלים. לאחר האפיה, נתתי ביס וישר זרקתי לפח. יצאו בריושים מלוחים. לא טעימים ולא כפי שציפיתי. קורה.

לא סוף העולם. חלק מתהליך הלימוד והעשייה זה גם הכישלון ובמקום להרים ידיים ולהתייאש, החלטתי לפצות את עצמי בקרואסונים.

המתכון הוא עיבוד למתכון שנתן לפני מספר שנים רן לוי בפורום המתכונים של אורט, כשאני המרתי את המשקלים במתכון המקורי למידות של כפות וכוסות סטנדרטיים. למרות שהתהליך הוא די ארוך, הוא לא קשה כלל. פשוט נדרש הרבה זמן על מנת לתת לחמאה להתקרר בין רידוד אחד למשנהו וזמן העבודה נטו, הוא פחות מחצי שעה. גם הבצק, מאוד נוח לעבודה, כל עוד מקפידים על קירור מספיק של הבצק.

בשלב ראשון, מכינים את הבצק. לקערה בינונית, נכניס שתי כוסות ורבע קמח לבן (330 גרם) יחד עם שתיי כפיות ורבע מלח (8 גרם) ושתי כפות גדושות של סוכר (33 גרם). במידה ואתם משתמשים בשמרים יבשים, הוסיפו לתערובת כפית גדושה של שמרים יבשים וערבבו היטב.

מתחילים עם ערבוב החומרים היבשים

במידה ואתם עובדים עם שמרים לחים, השתמשו בעשרה גרם של שמרים (חמישית קוביית שמרים) והמיסו אותם במאתיים מל"ל של חלב חמים. אם בחרתם לעבוד עם שמרים יבשים, הוסיפו לתערובת הקמח את החלב החמים ובעזרת כף עץ, ערבבו היטב עד להיווצרות בצק אחיד.  איספו את הבצק בעזרת הידים ולושו עד לקבלת בצק חלק. איספו את הבצק לכדור ובעזרת קלף או סכין חד, חיתכו את הבצק לרבעים מבלי להפריד את הבצק לחלוטין.

חותכים את הבצק לרבעים
שיטוח החמאה

עיטפו את הבצק בניילון נצמד רופף והכניסו למקרר לשעתיים למנוחה. הבצק לא צריך לתפוח הרבה לאחר המנוחה. לקראת סוף מנוחת הבצק, הניחו חבילת חמאה של מאתיים גרם על נייר אפיה וכסו בעוד נייר אפיה.

אם אתם צריכים להוציא אגרסיות, דמינו כי החמאה היא מושא העצבים שלכם ובעזרת מערוך או פטיש שניצלים, הכו בחמאה עד שהיא משטתחת לה.

משטחים את החמאה

שטחו את החמאה מבלי לגעת בה בידים (על מנת לא לחמם את החמאה) לצורת ריבוע בעובי של בערך חצי ס"מ. כאשר החמאה שטוחה, בעזרת סכין הסירו את השוליים  המיותרים וצרו ריבוע. את השאריות, הניחו על הריבוע.

ריבוע חמאה

הוציאו את הבצק מהמקרר ועל משטח עבודה מקומח היטב, ורדדו לעלה מרובע בעובי של חצי ס"מ.והניחו את החמאה במרכז העלה.

מרדדים את הבצק לעלה

קפלו את קודקודי הריבוע למרכז החמאה וצרו צורת מעטפה.

יוצרים מעטפה

כעת, וודאו שמשטח העבודה מקומח היטב, ורדדו את העלה לעלה הגדול פי שלוש מגודל העלה המקורי.

מרדדים לעלה פי שלוש מהגודל המקורי

כאשר מתקבל העלה הגדול, הסירו שאריות קמח מחלקו העליון של העלה בעזרת מברשת וקפלו את השליש הימיני של העלה על אמצע העלה.

מקפלים שליש ראשון

לאחר קיפול השליש על שאר העלה, נסיר את שאריות הקמח גם מהחלק העליון.

מסירים את שאריות הקמח

לאחר הסרת שאריות הקמח, קפלו את השליש השמאלי של הבצק והניחו אותו על השליש הימיני שכבר קופל. כסו את מלבן הבצק בניילון נצמד, הניחו על קרש חיתוך והכניסו לחצי שעה לקירור.

לאחר מחצית השעה, הוציאו את הבצק מהקירור והניחו על משטח עבודה מקומח היטב כאשר החלק הרחב של הבצק מופנה לכיוון שלכם. רדדו שוב לעלה הגדול פי שלוש מגודל העלה המקורי ושוב, קפלו את השליש הימני על הבצק, הסירו שאריות קמח וקפלו את השליש השמאלי, על הבצק.  הניחו את הבצק על קשר חיתוך וכסו בניילון נצמד ושוב, הכניסו לחצי שעה לקירור.

חיזרו על שלב זה עוד שלוש פעמים כאשר חשוב מאוד לקמח היטב את משטח העבודה על מנת שהבצק והחמאה לא ידבקו למשטח העבודה.

לאחר הרידוד הרביעי והאחרון, אין צורך לקבל שוב את הבצק. רדדו את הבצק לעלה גדול וחיתכו את הבצק למשולשים שווי צלעות.

חותכים למשולשים

גלגלו כל משלוש מהבסיס לכיוון הקודקוד ליצירת הקרואסון. במידה ויש לכם מקלות שוקולד לאפיה, ניתן להניח מקל שוקולד קרוב לבסיס הקרואסון ולגלגל את השוקולד, או לחילופין, להניח מעט קרם שקדים על בסיס הקרואסון.

מגלגלים

את הקרואסונים המגולגלים, נניח בתבנית אפיה המרופדת בנייר אפיה ונמרח בביצה טרופה.

מורחים בביצה טרופה

במידה ולא רוצים להכין מייד את כל הקרואסונים, ניתן להקפיאם בתוך כלי אטום. נניח לקרואסונים לתפוח עד הכפלת ניפחם, או שנשאיר לילה במקרר ולמחרת בבוקר, כאשר קמים בחמש להאכיל את התינוק, להוציא מהמקרר ולמרוח שוב בביצה טרופה ולהניח את הקרואסונים על השיש. בשעה שבע, ששאר הילדים מתעוררים, נחמם את התנור לטמפרטורה של מאה ושמונים מעלות ונאפה את הקרואסונים בין 13-15 דקות עד לקבלת גוון זהוב – חום.

בזמן אפיית הקרואסונים, נכין סירופ סוכר מחצי כוס סוכר וחצי כוס מים. כאשר הקרואסונים יוצאים מהתנור, נבריש את הקרואסונים בסירופ הסוכר החם ולפני ההגשה, נבזוק אבקת סוכר.

IMG_3090

למי ששומר על הדיאטה, אפשר להגיש עם ריבה ללא סוכר 🙂

קרואסונים עם ריבה ללא סוכר

 

קרואסון
קרואסון
קרואסון
קרואסון
קרואסון

קרואסון חמאה

12

יחידות

מצרכים:

לבצק

 • 2.25 כוסות קמח
 • 2.25 כפיות מלח
 • 2 כפות סוכר
 • 1 כפית שמרים יבשים
 • 200 מל"ל חלב

לסירופ סוכר

 • 0.5 כוס סוכר
 • 0.5 כוס מים

לאפיה

 • 1 ביצה

לקיפולים

 • 200 גרם חמאה רצוי חמאה דנית / אירית או כל חמאה תוצרת חוץ אחרת בעלת אחוזי נמוכים של מים

אופן ההכנה:

 • מערבבים את כל חומרי הבצק היבשים בקערה בינונית.
 • במידה ועובדים עם שמרים לחים, ממיסים אותם בחלב החמים. מערבבים את החלב החמים עם היבשים ובעזרת כף עץ מערבבים עם לקבלת בצק. לשים את הבצק ביד ואוספים לכדור.
 • את כדור הבצק חותחים לארבעה רבעים מבלי להפרידם אחד מהשני. עוטפים בניילון נצמד ושומרים במקרר למשך שעתיים.
 • לקראת סוף השעתיים, מניחים את החמאה הקרה בין שני דפיים של נייר אפיה ובעזרת פטיש שניצלים או מערוך משטחים את החמאה לריבוע בעובי של חצי ס"מ, מבלי לגעת בחמאה עם הידים.
 • על משטח מקומח היטב מרדדים את הבצק לעלה גדול בעובי חצי ס"מ ומניחים את החמאה במרכז העלה.
 • מניחים כל קודקוד של ריבוע הבצק במרכז החמאה ויוצרים מעטפת בצק.
 • מרדדים את הבצק לעלה הגדול פי שלוש מגודל המטעפה. עוטפים בניילון נצמד ושומרים במקרר למשך חצי שעה.
 • מוציאים את הבצק מהמקרר ומניחים שחלקו הרחב פונה אלינו. מרדדים שוב לעלה הגדול פי שלוש מגודל העלה המקורי. מברישים שאריות קמח ומקפלים שליש אחד של העלה על מרכז העלה וסוגרים עם השליש הנותר. עוטפים בניילון נצמד ושומרים חצי שעה בקירור.
 • חוזרים על השלב הרידוד והקיפול עוד שלוש פעמים ובפעם השלשית, לאחר רידוד הבצק, חותכים למשלושים שווי צלעות.
 • מגלגלים כל משולש מהמסיס לקודקוד ומניחים על תבנית המרופדת בנייר אפיה.
 • מברישים את הקרואסונים בביצה טרופה ומשאירים עד הכפלת הנפח.
 • מחממים תנור למאה ושמונים מעלות.
 • מברישים שוב את הקרואסונים ובביצה ואופים 13-15 דקות, עד שהקרואסונים משחימים.
 • בזמן האפיה, מכינים סירופ סוכר וכאשר הקרואסונים מוכנים, מברישים את סירופ הסוכר על הקרואסונים החמים.
 • בוזקים אבקת סוכר לפני ההגשה.
הדפסת המתכון

השאר תגובה