החיים, מתכונים ומה שבינהם​
בלוג המתכונים של טל סורסקי​

מרק עוף

כן, כן. אני יודע. מתכון למרק עוף. אני יודע שכולכם יודעים להכין ולא צריכים מתכון, כי בסך הכל זורקים כמה גזרים לסיר, 2-3 כפות של אבקת מרק ויש יופי של מרק עוף.

אז זהו שלא! אחת מהרעות החולות של הרבה אנשים זה שימוש מוגזם באבקות מרק. ניחא, לפני שלושים שנה שלא היו חומרי גלם כמו שיש היום והבישול לא היה מתוחכם כמו היום אז אולי היתה פעם הצדקה לשימוש המסיבי באבקות מרק בטעמים שונים.

אבל היום, עם הזמינות הרבה של תבלינים טריים וחומרי גלם טובים, השימוש באבקות מרק רק עושה עוול לאוכל והטעמים התעשייתים של האבקות רק ממסכות את הטעמים העדינים והטבעים של חומרי הגלם הטובים.

אז אחד הצירים הכי שימושים במטבח הוא מרק העוף. מרפא כל מחלה החל משנת 676 (הכותב אינו רופא ואינו ממליץ על מרק כתחליף לתרופות). אז כדי לגמול אתכם משימוש באבקות מרק בואו נסו פעם אחת להכין מרק עוף ראוי לשמור.

הסוד למרק זה שימוש בירקות שורש שנותנים המון טעמים למרק.

לא משנה אם אתם קופצים רגע לסופר מתחת לבית או נוסעים בבוקר לנצרת לשלושה ירקנים ואחרי זה ממשיכים לבית זרזיר לעוד שני ירקנים רק כדי למצוא שם שורש פטרוזיליה ושורש סלרי בגדול של דובדבן (סיפור אמיתי!) – אל תתחילו את המרק בלי שני אלה.

לשורש הפטרוזיליה והסלרי אפשר כבר להוסיף ירקות ככל שאתם אוהבים: גזרים, תפוחי אדמה, כרובית, דלעת, קישוא, בצל, כרישה או מה שבא לכם.


ברור שאי אפשר להכין מרק עוף ראוי לשמו בלי גזר אז נוסיף גם את הגזר לרשימת חומרי החובה ונוסיף לרשימה גם צרור של עלי פטרוזיליה (שאותם נוסיף ממש בסוף הבישול, בכמה דקות האחרונות של הבישול)

כל מה שצריך למרק עוף

למרק עוף אמיתי יש שני עקרונות חשובים:

 • שימוש בעוף שלם. יכול להיות עוף קטן, אבל עזבו אתכם מגרונות הודו. אני גם מבקש מהקצב להסיר את העור לפני הבישול.
 • בישול ארוך על להבה נמוכה. יגרום למיצוי אידיאלי של כל הטעמים מהעוף

אז נתחיל בשטיפה של העוף טוב טוב תחת זרם מים וננסה להסיר את שאריות השומן מהעוף. נכניס את העוף לסיר הכי הכי גדול שיש לכם ונמלא את הסיר, כמעט עד סופו במים.

נביא את הסיר לרתיחה ובשלב הזה, נקפה את הקצף האפרפר והלא סקסי בעליל שצף בסיר. אם אתם רוצים מרק צלול חובה להקפיד ולקפות את המרק.


לאחר שהמים בסיר הגיעו לרתיחה, ננמיך את הלהבה ונוסיף לסיר את ראשי הסלרי, שורשי הפטרוזיליה והבצל (או הכרישה במקרה הזה). הכמויות פה זה לא ממש תורה מסיני והכל תלוי בגודל השורשים. אם אתם מכינים את מרק העוף הזה לפסח, בשיא עונת ירקות השורש, תוכלו למצוא ראש סלרי בגודל של אבטיח ואם תסתכלו בתמונה תצד שמאל למטה, תוכלו לראות את דובדני הסלרי שאני מצאתי בתחילת הסתיו.
נבשל את המרק עם מכסה שסגור בצורה רפויה (שיהיה קצת לאדים לאן לברוח). ננמיך את הלהבה ונבשל את המרק בערך שעה. לאחר שעה, נוסיף כמות אדירה של גזרים. כמה אדירה? אצלנו במשפחה לוקחים גזר לאדם ואם הסיר מספיק למשהו כמו 3 ארוחות אז תעשו את החשבון… אם אתם רוצים, זה הזמן להוסיף את שאר הירקות, כמו כרובית (כן! כרובית) או דלעת ולפזר כמה גרגרי פלפל שחור שלמים.

נמשיך לבשל את המרק עוד כשעה על הלהבה הכי נמוכה ובערך 10 דקות לקראת סיום הבישול, נוסיף צרור יפה של פטרוזיליה. לאחר בישול המרק, נוציא בעדינות את צרור הפטרוזליה מהמרק ונגיש מיד.
את המרק שאתם לא אוכלים, סננו, חלקו למנות קטנות והקפיאו. ככה תמיד יהיה לכם ציר עוף זמין.

מרק עוף מושלם
מי צריך אנטיביוטיקה?

אז מי צריך אנטיביוטיקה כשיש מרק עוף מהביל?

מרק עוף
מרק עוף
מרק עוף

מרק עוף

הדפסת המתכון
מנה: חגים, מרק, פסח, ראש השנה
סוג מטבח: בריא, ישראלי
זמן הכנה ואירגון: 15 minutes
זמן בישול / אפייה: 3 minutes
Total Time 20 minutes
כמות מנות: 12 אנשים

מצרכים:

 • 1 יחידה עוף בינוני
 • 2-3 יחידות שורש פטרוזיליה
 • 1 ראש סלרי ראש סלרי
 • 6 יחידה גזר
 • 1 יחידה כרובית קטנה, מפורקת לראשים
 • 300 גרם דלעת
 • 1 יחידה בצל או כרישה
 • 1 צרור פטרוזיליה

אופן ההכנה:

 • לשטוף את העוף היטב ולהכניס לסיר הכי גדול עם הרבה מים.
 • להביא לרתיחה ולקפות את הקצף תוך כדי הבישול.
 • לקלף את כל הירקות ולאחר הרתיחה של המרק, להוסיף את שורשי הפטרוזיליה והסלרי והבצל או הכרישה, להנמיך את הלהבה ולבשל בערך שעה עם מכסה סגור, אך להשאיר פתח קטן לאדים.
 • להוסיף את שאר הירקות עם חופן קטן של גרגרי פלפל שחור ולבשל עוד כשעה.
 • כעשר דקות לפני סיום הבישול להוסיף את צרור הפטרוזיליה.
 • להוציא את הפטרוזליה ולתבל עם מלח ולהגיש חם.

הערות:

 1. את המרק שנותר ניתן להקפיא
 2. רצוי להפריד בין המרק לבין הירקות כאשר שומרים על המרק במקרר

בינתיים, מוזמנים להצטרף לקבוצת בפייסבוק שלי – בישול בימי קורונה

השאר תגובה